Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wielkie święto w Turobinie przejdź do galerii

Parafia nosząca wezwanie św. Dominika obchodziła uroczystość patronalną i jednocześnie świętowała 800. rocznicę narodzin św. Dominika dla nieba.

Parafia św. Dominika w Turobinie to jedyna parafia na Lubelszczyźnie nosząca wezwanie św. Dominika Guzmana. 

1 sierpnia w czasie odpustu parafialnego, wierni prosili o wstawiennictwo swojego patrona. - Wielu łask i cudów doświadczamy za jego przyczyną - mówił proboszcz parafii ks. Krzysztof Adamowski. 

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, który przypomniał, że odpust ku czci św. Dominika jest także w tym roku okazją do uczczenia jego 800. rocznicy narodzin dla nieba. 

- Wielka rocznica jego narodzin dla nieba jest także dla nas wielkim świętem - podkreślał metropolita. - Wiemy, że także wy jako wspólnota wspominacie ten jubileusz od początku roku, gromadząc się na modlitwie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, aby oddawać cześć waszemu patronowi, który tak bardzo przyczynił się do świętości Kościoła i dziś przyczynia się także do naszej świętości. 

Arcybiskup zwrócił uwagę na wydawany przez parafię kwartalnik "Dominik". - To fenomen - zaznaczył. - Cieszę się, że to czasopismo nadal umacnia waszą wspólnotę, uczy odpowiedzialności za parafię i małą ojczyznę, a przede wszystkim propaguje ewangeliczne wartości w sercach i umysłach czytelników. 

Hierarcha przypomniał postać św. Dominika - historię jego życia i wkład w chrześcijaństwo. - Każdy święty jest znakiem dla czasów, w których żyje, ale także znakiem dla naszych czasów - tłumaczył. Wiemy, że dla świętości najważniejsze jest wypełnianie pierwszego najważniejszego przykazania miłości Boga i bliźniego. Pismo św. wszystkich chrześcijan nazywa świętymi. Święty to tyle, co zbawiony, ale ten termin nie może się odnosić tylko do tych, których Kościół oficjalnie świętymi ogłosił. W każdej sytuacji życiowej, w każdym zawodzie i w każdych okolicznościach życia można być świętym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama