Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dobre wychowanie ma przyszłość

Według nich najważniejsza nie jest popularność i liczba reakcji w social mediach, ale realna sieć kontaktów. Istotnie, liczba kilku tysięcy uczniów, którzy skorzystali z oferty ośrodka z siedzibą w Motyczu Leśnym musi robić wrażenie.

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo cieszy się renomą i wiarygodnością m.in. ze względu na przejrzysty system wartości. Od trzech dekad – licząc od początku aktywności Wacława Czakona i Zbigniewa Wójcika, daje konkretną podpowiedź młodemu człowiekowi – który szuka fundamentu własnej aktywności w świecie nieustannych przemian.

Od początku chodziło w tej działalności o coś więcej, niż tylko o doraźną pomoc. Ważne były dożywianie, pomoc w odrabianiu lekcji, ale największe znaczenie miało wychowanie. – Powstaliśmy po to, by wspierać dzieci z trudnych rodzin. Ale po kilku latach zorientowaliśmy się, że problem z wychowaniem istnieje zawsze i wszędzie, także w rodzinach zamożnych – podkreśla W. Czakon, założyciel i prezes Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, współautor programu edukacyjno-wychowawczego Akademia Młodzieżowa.

Dobre wychowanie stało się priorytetowym obszarem aktywności instytucji, zwłaszcza w dobie rozwoju technologii komunikacyjnych, szumu informacyjnego, wzrostu znaczenia skrajnego indywidualizmu i relatywizmu. Aktualnie Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo realizuje swoje działania poprzez placówki wsparcia dziennego, określane często mianem świetlic, poprzez Akademię Młodzieżową funkcjonującą przy pięciu parafiach archidiecezji lubelskiej oraz poprzez Centrum Dobrego Wychowania z programami dla szkół – z ośrodkiem w Motyczu Leśnym. Jak podkreśla W. Czakon – najważniejsze nie są popularność w mediach społecznościowych i liczba reakcji w social mediach, ale realna sieć kontaktów. Istotnie, liczba kilku tysięcy uczniów, którzy skorzystali z oferty ośrodka z siedzibą w Motyczu Leśnym musi robić wrażenie.

- Naszą ofertę kierujemy dla dzieci i młodzieży. Główną misją fundacji jest tzw. dobre wychowanie. Według nas dobrze wychowany młody człowiek, to ten, który kieruje się systemem wartości wynikającym z Ewangelii. Po drugie, to świadomy patriota i obywatel, który wie, jaka jest jego tożsamość, dlaczego kocha ojczyznę i jakie są obowiązki wobec ojczyzny i wspólnot, do których należy. Po trzecie, to ten, kto w pełni świadomie pracuje nad swoim rozwojem i talentami, aby dzielić się z innymi i współpracować z innymi - wyjaśnia W. Czakon.

Szczegółowe informacje dla osób zainteresowanych działaniami fundacji znajdują się na stronie www.fsd.lublin.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy