Nowy numer 42/2021 Archiwum

Konsekracja kościoła w Stróży z udziałem byłego wikariusza a dziś biskupa przejdź do galerii

Parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej w Stróży w ostatnią niedzielę sierpnia przeżywała nie tylko doroczne dożynki, ale także wyczekane poświęcenie swojego kościoła.

Erygowana w 1975 r. w swojej historii miała już wielu proboszczów. Obecny - ks. Grzegorz Stąsiek, przewodzi wspólnocie parafialnej od 16 lat.

- Dzisiejsza konsekracja jest uwieńczeniem pracy i wysiłku co najmniej kilku pokoleń - podkreślał proboszcz na początku Mszy św., której przewodniczył abp Stanisław Budzik. - Dzisiaj ta świątynia zostaje uroczyście poświęcona, czyli oddana Panu Bogu na własność. Stanowi ona dar Boga dla nas ludzi i jest szczególnym znakiem obecności Jezusa i Jego Matki Maryi. 

W uroczystości konsekracji kościoła, którego budowa zakończyła się na początku lat 90. udział wziął także biskup charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. - Byłem tu wikariuszem przez blisko 4 lata - wspominał w homilii. - Cieszę się, że dziś razem z wami mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym odpuście. Gdy tu pracowałem, ten kościół dopiero się budował. To były trudne czasy. Proboszcz ks. Stanisław Łątka w tygodniu sprawował Mszę św. o godz. 6.30, a później cały dzień spędzał na budowie. Pamiętam, jak wielokrotnie wracał wieczorem i opowiadał mi, czego udało się w danym dniu dokonać. 

Biskup przypomniał, że czasy budowy kościoła były wyjątkowo trudne - Nie można sobie nawet dziś tego wyobrazić, poczynając od zezwoleń, po dostępność materiałów. Pamiętam, jak ks. Stanisławowi udało się znaleźć drut zbrojeniowy. Jaki był wtedy szczęśliwy.  To były rzeczy bardzo trudno dostępne. Ale z pomocą Matki Bożej, której ks. Stanisław zawierzył parafię i siebie samego, a także z pomocą wielu zaangażowanych parafian, udało się kościół przykryć dachem i rozpocząć prace wykończeniowe.

Poświęcenia kościoła oraz namaszczenia ołtarza i jego okadzenia dokonał abp Stanisław Budzik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama