Narodowe czytanie to niecodzienne spotkanie z literaturą

W tym roku w ramach programu Narodowe Czytanie każdy chętny zaproszony jest do lektury "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wśród wielu propozycji wspólnego poznania tego dzieła jest spektakl przygotowany przez pracowników biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na dziesiątą odsłonę Narodowego Czytania.

- W tym roku 4 września o godz. 12 zapraszamy na naszą stronę facebookową na nagranie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Pracownicy biblioteki dzięki uprzejmości Teatru im. Juliusza Osterwy będą ubrani w stroje z epoki i zagrają w pięknej przestrzeni księgarni Dosłowna. Od 3 do 10 września zachęcamy do przybycia do Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 z własnym egzemplarzem „Moralności pani Dulskiej”, do któreg będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą tegoroczną akcję - mówi Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Podobne przedsięwzięcie odbędzie się w Puławach przed Miejską Biblioteką przy ul. Głębokiej 7a, gdzie bibliotekarze wcielą się w postaci bohaterów literackich.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. do akcji przystąpiła Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, czytano dzieła Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a 2019 r. nowele polskie. W 2020 r. ze względu na epidemię nagrano „Balladynę” Juliusza Słowackiego i udostępniono w internecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..