Nowy numer 38/2021 Archiwum

Startują rekolekcje przed beatyfikacją niezwykłych Polaków

Pod hasłem "Czas to miłość" rozpoczynają się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem ogólnopolskie rekolekcje przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego. Poprowadzi je bp Edward Dajczak.

Od 7 do 9 września, zarówno na żywo, jak i online, będzie można uczestniczyć w rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

- Jako środowisko akademickie, z którego wywodzi się kard. Stefan Wyszyński, absolwent, Wielki Kanclerz KUL, czujemy odpowiedzialność, a jednocześnie potrzebę, by organizować wydarzenia ewangelizacyjne , które przemówią do młodego pokolenia, a także mogą uczestniczyć w nich wszyscy ci, którzy pragną w radości przeżywać spotkania z Bogiem, z Jezusem. Nagrania z rekolekcji przekażemy  również do Aresztu Śledczego w Lublinie, gdzie przebywa niemal tysiąc osadzonych - mówi Monika Stojowska, rzecznik KUL.

Do udziału zaproszeni są wszyscy, niezależnie od tego, czy postać kard. Wyszyńskiego jest im bliska, czy odległa, czy są dziś silnie związani z Kościołem, czy też czują, że są na jego obrzeżach, wierzących i wątpiących. Rekolekcje będą miały formułę stacjonarną, ale każde spotkanie będzie transmitowane online. W programie Eucharystia, nauka rekolekcyjna, muzyka uwielbienia i świadectwa - osobiste refleksje związane z postacią i nauczaniem kard. Wyszyńskiego.

Rekolekcyjne konferencje wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, który w 1999 r.  rozpoczął inicjatywę Przystanek Jezus - spotkania ewangelizacyjne odbywające się podczas festiwalu rockowego Przystanek Woodstock. Muzyczną modlitwę uwielbienia poprowadzą m.in. zespoły Siewcy Lednicy i Boże Stopy.

Siewcy to modlitwa, energia, muzyka, śpiew i taniec. Od 2000 roku służą Spotkaniom Lednickim, komponując muzykę i modląc się nią wraz z uczestnikami. Do zespołu dołączają wciąż nowi muzycy, aby dzielić radość wiary na koncertach w małych i większych miastach w Polsce. Zagrali już blisko 600 koncertów, a w drodze na nie już 6 razy okrążyli kulę ziemską. Grali św. Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI, na którego przyjazd do Polski napisali hymn "Nie lękajcie się".

Boże Stopy to projekt wokalno-instrumentalny, któremu lideruje Magdalena Stopa - wokalistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, wieloletnia wykładowczyni Wokalistyki Jazzowej na Wydziale Artystycznym Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie. Członkami zespołu są najbliższa rodzina i przyjaciele Magdaleny. W ich repertuarze są m.in. utwory, których teksty pochodzą z poezji Jana Pawła II, a muzykę do nich skomponowała Magdalena Stopa.

Porozumienie to zespół grający modlitwę do Jezusa. Każdy ich utwór jest autorski, a muzyka, która tworzą, jest zbliżona bardziej do rocka niż pop-funk- softowych brzmień wykonawców spod znaku muzyki uwielbienia, stąd określają się krótko: modlitwa i rock. Wyrażają pokój, modlitwę, dziękczynienie i pokutę.

Transmisja dostępna będzie poprzez kul.pl, YouTube i Facebook.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama