Ogrodnik z Majdanka

Wystawę pt. „Ogrodnik z III pola” poświęconą Jerzemu Kwiatkowskiemu można ponownie zobaczyć w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Doktor nauk prawnych, warszawski przedsiębiorca, bankowiec, jako polski więzień polityczny został deportowany do KL Lublin w styczniu 1943 r. Chociaż tytuł wystawy nawiązuje do funkcji, którą Jerzy Kwiatkowski pełnił jako więzień Majdanka, opowiada ona nie tylko o jego obozowej historii, ale również o jego rodzinie, karierze wojskowej i powojennej emigracji.

„Ogrodnik z III pola” to także historia powstania jednej z najważniejszych relacji opisujących niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. „485 dni na Majdanku”, jak zatytułował swoje wspomnienia, Kwiatkowski po raz pierwszy spisał tuż po wyzwoleniu, w 1945 r.

Wystawę tworzą oryginalne archiwalia i zdjęcia ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Hoover Institution Library and Archives z USA. Ważną cześć ekspozycji stanowią też pamiątki przekazane Muzeum przez Ericha Schielego, a które Jerzy Kwiatkowski przechowywał w swoim nowojorskim mieszkaniu.

Trzecie wydanie „485 dni na Majdanku” opracowane przez Muzeum we współpracy z Instytutem Hoovera ukazało się w 2018 r. Publikacja bazuje na oryginalnym maszynopisie zredagowanym przez Kwiatkowskiego w 1945 r. Książka jest jedną z najczęściej wybieranych relacji dotyczących historii niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie.

W niedzielę 19 września obchodzony będzie dzień pamięci o ofiarach Majdanka. Wydarzenie odbędzie się w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lublinie, a zainauguruje je msza św. w intencji ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Kolejnym punktem programu będzie wykład poświęcony życiu duchowemu więźniów KL Lublin. Uroczystości zakończą się na terenie byłego obozu, gdzie przy Mauzoleum nastąpi symboliczne złożenie kwiatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..