Koncertem w Chatce Żaka zainaugurowano 17. Lubelski Festiwal Nauki

W wydarzeniu uczestniczyły osoby reprezentujące lubelskie uniwersytety, a także instytucje naukowe i oświatowe.

Uroczystego otwarcia 17. Lubelskiego Festiwalu Nauki dokonał prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, bo to właśnie ta uczelnia jest w tym roku głównym organizatorem. Wydarzenie organizowane jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. KUL reprezentowała s. prof. Beata Zarzycka, prorektor uczelni.

Profesor Dobrowolski zwrócił uwagę, że każdego roku oferta Lubelskiego Festiwalu Nauki jest obszerniejsza i bogatsza. Podziękował za współpracę środowisk uniwersyteckich w Lublinie, a także za wspólne działania na rzecz promocji badań naukowych.

Zastępca prezydenta Lublina dr Mariusz Banach podkreślił, że ratusz zdaje sobie sprawę, iż potencjał miasta zależy w znacznej mierze od wykorzystania potencjału akademickości. – Cieszy widok rektorów poszczególnych uniwersytetów siedzących obok siebie. To dobry kierunek i dobry znak dla miasta – akcentował. Przypomniał, że Lubelski Festiwal Nauki to nie tylko święto, ale również wysiłek i zaangażowanie wielu osób. Zapowiedział ponadto, że ratusz chce jeszcze mocniej zachęcać lubelskich maturzystów do studiowania na rodzimych uniwersytetach, także poprzez bliższą współpracę szkół z uczelniami. Zapowiedział również powołanie rady studenckiej przy prezydencie miasta.

Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, skoncentrowała się na aspekcie spotkania dzieci i młodzieży ze światem uniwersyteckim i nauką. – Niech to będzie pierwszym krokiem uczniów w poszukiwaniach i pasji. Niech festiwal przyczyni się do rozbudzenia zainteresowań – mówiła. Podczas inauguracji tegorocznego LFN odczytano także list od Ministra Edukacji i Nauki. Po przemówieniach odbył się koncert orkiestry Utalentowani Muzycznie Córki i Syny pod batutą dr. hab. Tomasza Momota. Skład orkiestry stanowią studenci lubelskich uczelni.

Lubelski Festiwal Nauki odbywa się od 18 do 24 września pod hasłem: „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Szczegóły programu na www.festiwal.lublin.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..