Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Spotkania z noblistą prof. Robertem Huberem oraz prof. Jerzym Bralczykiem w Lublinie

Trwa 17. Lubelski Festiwal Nauki. Wśród licznych prelekcji, prezentacji i wydarzeń zaplanowano spotkania z popularyzatorami nauki z kraju i ze świata.

Tegoroczny Lubelski Festiwal Nauki rozpoczął się 18 września pod hasłem "Nauka bez granic. Enjoy science!". W ramach wydarzenia zaplanowano spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki podkreślające rolę nauki w życiu człowieka.

20 września odbędzie się spotkanie z prof. Robertem Huberem, niemieckim biochemikiem i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., którą otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa z noblistą.

21 września odbędzie się z kolei wykład wybitnego polskiego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka. Po wykładzie publiczność zgromadzona w Chatce Żaka będzie miała okazję wysłuchać rozmowy z profesorem, którą poprowadzi kierownik "Gościa Lubelskiego".

22 września będzie miało miejsce spotkanie z Dawidem Łasińskim, nauczycielem, twórcą kanału "Pan Belfer" na YouTube, zapalonym miłośnikiem chemii i fotografii, animatorem kultury, twórcą projektów filmowych i popularyzatorem nauki w szerokim tego słowa znaczeniu.

23 września Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennett,  amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również przyjemność wysłuchania rozmowy z prof. Charlesem H. Bennettem.

Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata nauki odbędą się w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka i będą tłumaczone symultanicznie dzięki uprzejmości Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Zapisy na wydarzenia na stronie www.festiwal.lublin.pl. Na wykłady obowiązuje limit miejsc uwarunkowany sytuacją pandemiczną.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy