Nowy numer 11/2024 Archiwum

Znamy laureatów nagrody Angelus Lubelski

Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce w Centrum Kultury w Lublinie z udziałem prezydenta miasta, kapituły oraz zaproszonych gości.

W Centrum Kultury odbyła się 16. Gala Nagrody Angelus. Statuetki oraz dyplomy otrzymali: ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie (Angelus służby publicznej), Gorący Patrol – grupa czterdziestu wolontariuszy działających przy Centrum Wolontariatu w Lublinie, którzy realizują ideę pomagania osobom bezdomnym i skrajnie ubogim zapoczątkowaną 20 lat temu przez ks. Mietka Puzewicza (Angelus miłosierdzia), Justyna Domaszewicz (Angelus dobroczynności), Aldon Dzięcioł (Angelus animacji życia kulturalnego), Aleksandra Zińczuk – redaktor naczelna Kultury Enter i Działu Wydawniczego Warsztatów Kultury w Lublinie (Angelus kultury medialnej), Robert Pranagal (Angelus artystyczny) i Krzysztof Cugowski (Angelus za całokształt twórczości).

W wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Nawiązując do idei wręczania Angelusów stwierdził, że dobrze, iż docenia się osoby zaangażowane bezinteresownie w budowanie optymizmu i przekonania, że warto działać na rzecz innych.

Galę otworzył Grzegorz Józefczuk, przewodniczący Kapituły Nagrody Angelus Lubelski. Podkreślił znaczenie przyznawanych nagród, a także nawiązał do idei docenienia wartości duchowych w życiu i twórczym działaniu. Wydarzenie tradycyjnie otworzyła prezentacja przypominająca dotychczasowych laureatów w poszczególnych kategoriach oraz nieżyjącego Andrzeja Wielskiego, wieloletniego przewodniczącego kapituły i wybitnego artystę, projektanta statuetki uskrzydlonej postaci.

– Jesteśmy zaskoczeni i szczęśliwi, bo doceniono pracę wolontariuszy – podkreślali przedstawiciele Gorącego Patrolu. Mija dwadzieścia lat od chwili, gdy po kolejnych doniesieniach medialnych o śmierci osób na skutek wyziębienia – ks. Mietek Puzewicz zaczął rozdawać z grupą wolontariuszy kanapki i ciepłą herbatę na lubelskich dworcach, aktualnie jest to zorganizowana, regularna pomoc. Od października do końca kwietnia codziennie – zarówno w dni powszednie, w niedzielę i wszystkie święta - ks. Puzewicz wraz z grupą ok. czterdziestu wolontariuszy rozdaje ciepłe posiłki w punkcie wsparcia przy ul. 1 Maja 20 w Lublinie od 18.30 do 20.30, a także w ramach Mobilnego Gorącego Patrolu w różnych lokalizacjach na terenie miasta.

Zaskoczenia i radości nie kryła również Aleksandra Zińczuk, redaktor naczelna Kultury Enter. Odbierając statuetkę dziękowała m.in. Rafałowi Kozińskiemu oraz Grzegorzowi Rzepeckiemu. Działalność Aleksandry Zińczuk skupiona jest na wieloletniej, konsekwentnej ciekawości pogranicza i naszymi wschodnimi sąsiadami. W laudacji przybliżającej sylwetkę i działalność Zińczuk podkreślano: „Jej działalność przyczynia się do utrwalania świata ponad podziałami, ponad uprzedzeniami – wolnego, solidarnego lokalnie i globalnie. Cyfrowy format – sytuujący Kulturę Enter w szerokim zbiorze meta-mediów, sprzyja komunikowaniu z odbiorcą i użytkownikiem mediów w Europie, który poznaje Lublin i jego potencjał poprzez to, co najlepsze – kulturę i twórczość oraz otwartość – wyrażoną w promocji autorów zza wschodniej granicy, pokazując przy tym, że Wschód i Zachód – to nie przeciwieństwo, ale błogosławieństwo”.

Celem nagrody jest uhonorowanie osób lub instytucji, które służą innym, są znakiem sprzeciwu i nadziei, przywracają szacunek dla osób, dzielą się swoją pasją z innymi. Wśród laureatów Angelusa są wybitni i cenieni myśliciele oraz uczeni, ludzie kultury i sztuki, świata mediów i literatury, aktywiści i społecznicy, zaangażowani w pomoc wykluczonym i pokrzywdzonym, reprezentujący organizacje pozarządowe, ale i działające indywidualnie. Wśród wyróżnionych nagrodą są m.in.: kard. Paul Poupard, Andrzej Nikodemowicz, Wojciech Kilar, Andrzej Pierzchała i Piotr Dudziak, czy ks. Ryszard Tujak. Pomysł wyróżnienia osób ta nagrodą zrodził się w środowisku ludzi kultury i dawnego duszpasterstwa środowisk twórczych. Pierwsza gala wręczenia statuetek i dyplomów odbyła się 15 stycznia 2006 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy