W osiemdziesiątą rocznicę transportu specjalnego (Sondertransportu) lubelsko-warszawskiego do KL Ravensbrűck z września 1941 roku Muzeum Narodowe w Lublinie oddział Martyrologii "Pod Zegarem" udostępnia nową stałą wystawę.
Przestrzeń wystawiennicza poświęcona została siedemdziesięciu czterem młodym Polkom, które w niemieckim obozie koncentracyjnym zostały poddane eksperymentom pseudomedycznym. Doświadczenia przeprowadzili niemieccy lekarze na lubelskich oraz warszawskich więźniarkach politycznych. Pokazane zostały dwa światy – młodzieńczej wolności i piekła obozowego.
Ilustracją radości w pierwszej części ekspozycji jest bogata ikonografia przedstawiająca dziewczęta w czasach przedwojennych. W drugiej części wystawy narrację budują oryginalne listy obozowe pisane ciekawym atramentem (moczem) przez operowane więźniarki, tzw. króliki, do lubelskich rodzin. Dopełnieniem tego wątku ekspozycji jest wstrząsająca ikonografia okaleczonych nóg polskich młodych kobiet.
Wanda Półtawska była jedną z kobiet, na której prowadzono eksperymenty medyczne.Opowiadając o ofiarach, należy pokazać zbrodniarzy. Prezentowane przedwojenne życiorysy lekarzy niemieckich, którzy niejednokrotnie na ochotnika zgłaszali się do wykonywania eksperymentów, zaskakują. Jednym z nich jest prof. Karl Franz Gebhard – osobisty lekarz Heinricha Himmlera, który nadzorował i przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty w KL Ravensbrűck.
Otwarciu wystawy towarzyszyła Msza św. w intencji więźniarek z Ravensbrűck. Jedną z nich była prof. Wanda Półtawska, która przyjechała do Lublina na otwarcie wystawy. Pani Wanda w tym roku w listopadzie kończy 100 lat. Po Mszy św. na Zamku Lubelskim odbyła się także promocja publikacji Barbary Oratowskiej "Dziewczęta w KL Ravensbrűck. Young Woman in KL Ravensbrűck" oraz prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej "Ravensbrűck".