Zakończyła się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej Dialog Dwóch Kultur w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.
Konferencja od 21 lat jest symbolem żywej pamięci polskich i ukraińskich twórców o wybitnym poecie, a także okazją do dialogu i spotkań szerokiego grona ludzi nauki i kultury z tych państw. Spotkanie zorganizowano w Krzemieńcu, gdzie 212 lat temu urodził się Juliusz Słowacki.
Msza w intencji Juliusza Słowackiego
Każda edycja spotkania i konferencji ma swój oryginalny program, którego pierwszym punktem jest zawsze Msza św. w intencji polskiego wieszcza, sprawowana w rzymskokatolickim kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława BM, którego proboszczem był niegdyś absolwent KUL i męczennik z 1943 r. ks. Stefan Iwanicki. – Po liturgii złożono kwiaty w miejscu upamiętniającym Juliusza Słowackiego, a także na grobie Salomei Słowackiej, matki poety, i rodziny Słowackich na cmentarzu Tunickim – opowiada prof. Henryk Duda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczestnicy konferencji złożyli również kwiaty pod pomnikiem poety Tarasa Szewczenki w centrum Krzemieńca. Z tegoroczną edycją Dialogu Dwóch Kultur w Muzeum im. Słowackiego zbiegło się oddanie do użytku odrestaurowanych zabytkowych organów w kościele parafialnym. Z tej okazji zorganizowano dla gości z obu krajów recital organowy w wykonaniu Wiktora Łyjaka, któremu towarzyszyła mezzosopranistka Anna Lubańska. Podczas koncertu wybrzmiały m.in. utwory Władysława Żeleńskiego, którego setna rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się