Zakończyła się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej Dialog Dwóch Kultur w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.
Mimo ograniczeń epidemicznych
Podczas konferencji odbyła się m.in. sesja naukowa, w czasie której badacze poruszali zagadnienia z zakresu polskiego i ukraińskiego romantyzmu oraz współczesnych inspiracji tamtym okresem. Lubelskie środowisko naukowe w tym roku reprezentowali: prof. Beata Obsulewicz-Niewińska, dr hab. Henryk Duda, prof. KUL, oraz doktorantka Olga Wilczyna. W konferencji wziął udział także pełnomocnik rektora KUL ds. promocji na Ukrainie ks. dr Krzysztof Szebla. Spośród uczonych ukraińskich warto wymienić: prof. Rostysława Radyszewskiego, prof. Natalię Łysenko czy dr hab. Irynę Szakalską. – Sytuacja epidemiczna nie pozwoliła na szerszą obecność w Krzemieńcu polskiej delegacji. Tradycyjnie druga część Dialogu Dwóch Kultur odbywa się w Polsce. W tym roku jeszcze na wrzesień zaplanowano przy wsparciu funduszy ministerialnych spotkania w warszawskim Domu Literatury i w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, poświęcone twórczości polskich romantyków, w tym C.K. Norwida w 200. rocznicę urodzin – akcentują organizatorzy.
Głównym inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia jest Mariusz Olbromski, poeta, prozaik i działacz kultury. W XXI Dialogu Dwóch Kultur wzięli udział polscy i ukraińscy naukowcy, muzealnicy, pisarze, poeci, malarze, muzycy, tłumacze, popularyzatorzy kultury i życia społecznego z Warszawy ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, z Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Akademii Nauk Ukrainy, Muzeum Literatury w Chmielnickim, Muzeum Sztuki w Tarnopolu oraz z Krzemieńca. W spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich i województwa tarnopolskiego. Gospodynią i zarazem współorganizatorką wydarzenia była Tamara Sienina, dyrektor Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. – Dialog Dwóch Kultur na terenie Ukrainy odbywał się pod patronatem Sławomira Mysiaka, konsula generalnego RP w Łucku i przy współpracy z kierowanym przez niego konsulatem oraz zaangażowaniu konsul Teresy Chruszcz. Na inaugurację festiwalu przesłała list do uczestników i organizatorów Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP. Specjalny list do zebranych dotarł także od władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – wymieniają organizatorzy.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się