Nowy numer 42/2021 Archiwum

Feniks dla książki bp. Józefa Wróbla

Ogłoszono laureatów tegorocznej Nagrody FENIKS przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Wśród nagrodzonych znalazła się publikacja przygotowana przez bp. Wróbla.

W ramach tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS wydawcy z całego kraju zgłosili ponad 300 tytułów książkowych, publikacji multimedialnych i albumów muzycznych. Łącznie w ramach 19 konkursowych kategorii Kapituła pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nareckiego nagrodziła oraz wyróżniła ok. 100 najciekawszych pozycji wydawniczych opublikowanych w 2020 roku. Nagrody FENIKS przyznane zostały już po raz 23.

Wśród nagrodzonych jest publikacja pt. "Tożsamość bioetyki katolickiej" bp. Józefa Wróbla SCJ, wydana przez Towarzystwo Naukowe KUL.

To pouczająca analiza źródeł współczesnej bioetyki katolickiej. Autor skutecznie przypomina, że za troską o ludzkie życie i zdrowie nieustannie kryją się trudne do rozstrzygnięcia dylematy moralne. Wskazuje na fundamentalną rolę, jaką  w tych procesach spełnia niezbywalna godność osobowa każdego człowieka, od momentu poczęcia do naturalnej. Otwarcie podkreśla stojący na jej straży obowiązek troski o ludzkie życie.

Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza koncentruje się na podstawach bioetyki inspiracji katolickiej. Po ogólnej prezentacji historii bioetyki zostaje zobrazowany kryzys w poszanowaniu ludzkiego życia we współczesnym świecie oraz odpowiedź nań Kościoła katolickiego, zatroskanego o godność osobową każdego człowieka, a następnie rożne wymiary związku bioetyki z katolicką myślą filozoficzną i teologiczną. Zostaje tu więc podkreślone odniesienie bioetyki do postaw wiary, w której człowiek uznaje prymat Boga w swoim życiu, a następnie do refleksji filozoficznej i teologicznej, zwłaszcza teologicznomoralnej, stanowiącej fundament refleksji bioetycznej.

W części drugiej zostają omówione ważniejsze aspekty katolickiej bioetyki szczegółowej, przeważnie w kontekście podstaw aksjologicznych o charakterze filozoficznym i teologicznym. Tę część otwiera syntetyczna prezentacja kwestii bioetycznych obecnych w Katechizmie Kościoła katolickiego. W dalszej kolejności przedmiotem analiz są zagadnienia związane z zaangażowaniem Kościoła w troskę o zdrowie człowieka oraz problematyka etyczna w duszpasterstwie rodzin. Praktycznym uzupełnieniem tej problematyki są zagadnienia związane z posługą lekarza rodzinnego. Publikację zamyka omówienie dwóch fundamentalnych kwestii bioetycznych, a mianowicie katolickie ujęcie obowiązku troski o ludzkie życie oraz stanowisko bioetyki katolickiej w kwestii eksperymentów medycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama