Nowy numer 13/2024 Archiwum

W Lublinie ułatwią szczepienia dowolną szczepionką. Będzie też możliwość przyjęcia trzeciej dawki

Do udziału w szczepieniu nie będzie potrzebne odrębne skierowanie. Należy jedynie posiadać dowód osobisty lub paszport.

Z inicjatywy Lubelskiego Związku Uczelni, do którego należą Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny oraz wojewody lubelskiego, odbyła się akcja „Przystanek szczepienie”. W wydarzenie zaangażowali się także prezydent Lublina, zarząd Transportu Miejskiego, MPK oraz II Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Przedstawiciele środowiska akademickiego, wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej wsparcia akcji szczepień przeciwko COVID-19. Obecny na briefingu w obiektach Uniwersytetu Medycznego wojewoda lubelski podkreślił, że docenia inicjatywę i zaangażowanie rektorów poszczególnych uczelni. Podkreślił, że zaszczepić się będą mogli zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, ale też potencjalny sukces akcji będzie miał wpływ na kształtowanie postaw innych osób.

Wojewoda przytoczył statystyki dotyczące szczepień. – W układzie powiatowym najwyższy wskaźnik szczepień mamy teraz w mieście Lublin – blisko 53 proc. w pełni zaszczepionych. Niestety w powiatach ziemskich mamy te wskaźniki poniżej 40 proc. Z kolei statystyki zakażeń w sposób jednoznaczny wskazują, że większość chorych to osoby niezaszczepione. Liczba osób hospitalizowanych według stanu na 27 września to 245 osoby, w tym 9 dzieci. W zdecydowanej większości są to także osoby niezaszczepione. Jeszcze bardziej wyrazista jest statystyka na oddziałach respiratorowych, tam mamy 19 pacjentów i 100 proc. z nich jest niezaszczepionych. Powinno to spowodować refleksję u tych, którzy się wahają – precyzował L. Sprawka.

W ramach inicjatywy 30 września oraz 1 i 4 października od godz. 9.00 do 16.00, w szczepieniobusie zlokalizowanym przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Chodźki 4 odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni wyższych, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem.

Do udziału w szczepieniu nie będzie potrzebne odrębne skierowanie. Należy jedynie posiadać dowód osobisty lub paszport.

 - Podczas trwania akcji MPK podstawi dedykowany autobus, który będzie pokonywał specjalną trasę, zlokalizowaną przy lubelskich uczelniach wyższych. Trasa przebiegać będzie w pętli, począwszy od Felina, poprzez kampus uniwersytecki, a kończąc na „Przystanku szczepienie” zlokalizowanym przy Uniwersytecie Medycznym. Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna infolinia, gdzie pod numerem 81 4663 434 wew. 4, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zamówić transport specjalnym busem, który przewiezie je do szczepieniobusa, czyli na ul. Chodźki 4. Transport zagwarantowany przez MPK w Lublinie będzie zaopatrzony w system dezynfekcji powietrza, a przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich osób zamierzających się zaszczepić - podkreśla Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

- Osoby biorące udział w akcji otrzymają preparat firmy Pfizer-BioNTech lub Johnson&Johnson. Wszelkie formalności dotyczące wypełnienia kwestionariusza osobowego oraz kwalifikacja do szczepienia zostaną przeprowadzone na miejscu, w Centrum Symulacji Medycznej. Całość przedsięwzięcia będzie wspierała organizacyjnie II Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Każdy uczestnik akcji po dokonaniu szczepienia otrzyma upominek „niespodziankę” sygnowany przez organizatorów - podkreśla A. Adamska.

Akcja skierowana jest do studentów wszystkich uczelni wyższych Lublina, nauczycieli akademickich, pełnoletniej młodzieży szkolnej, mieszkańców Lublina oraz obcokrajowców przebywających w naszym mieście.

- Akcja jest organizowana w perspektywie rozwijającej się czwartej fali epidemii koronawirusa i ma na celu zmobilizowanie środowiska akademickiego Lublina do szczepień. Województwo lubelskie znajduje się w grupie jednostek administracyjnych o najniższym poziomie wyszczepienia mieszkańców. Powrót do tradycyjnej formy funkcjonowania akademickiego miasta, uczelni, instytucji, rynku pracy, rynku usług, kultury, sportu itd. wymaga stabilizacji sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie. Zależy nam na tym, aby nasz ośrodek akademicki znowu tętnił życiem i się rozwijał. Aby to mogło nastąpić, musimy wykazywać się odpowiedzialnością za zdrowie własne i naszych bliskich, ale także solidarnością i dbałością o zdrowie naszych współpracowników i przyjaciół. Zaszczepienie się to nie tylko ochrona przed poważnym przebiegiem choroby w przypadku zachorowania nas samych, ale także większy poziom bezpieczeństwa naszych rodziców, dziadków, dzieci czy przyjaciół - konkluduje Adamska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy