Nowy numer 09/2024 Archiwum

Śladami św. Franciszka

Jego proste przesłanie nie tylko pociąga w szeregi kapucynów, ale i staje się mottem życiowym wielu świeckich. Św. Franciszek z Asyżu, choć jest świętym ze średniowiecza, jest dziś przewodnikiem na drodze wiary.

W kościele ojców kapucynów na Poczekajce trwa nowenna przed  uroczystością św. Franciszka. Bracia zapraszają codziennie na godz. 17.00  na Godzinki o św. Franciszku, następnie modlitwy nowennowe, różaniec i Mszę św. o godz. 18.00.

- Św. Franciszek to święty bardzo aktualny, mimo że żył w zupełnie innych czasach niż nasze. Jego umiłowanie świata przyrody stworzonego przez Boga to nic innego, jak dzisiejsza ekologia. On dawał nam przykład już w XIII wieku, jak należy dbać o środowisko i zwierzęta, nazywając je swoimi braćmi. W tym roku szczególnie chcemy to podkreślić i włączyć się w projekt tzw. Niedzieli św. Franciszka, która ma być dniem chrześcijańskiej ekologii integralnej i dziękczynieniem Panu Bogu za wszelkie stworzenie. Tegoroczne hasło tej niedzieli brzmi: „Niech cała ziemia błogosławi Pana”. W związku z tym, zapraszamy wszystkich, którzy mają jakiekolwiek zwierzęta na wspólną modlitwę i błogosławieństwo zwierząt w wigilię uroczystości 3 października. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 14.30 przy starym kościele - informują bracia kapucyni z Poczekajki.

Kapucyńska parafia liczy wielu czcicieli św. Franciszka, którzy starają się naśladować jego drogę. Wielu z nich należy do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, czyli wspólnoty żyjącej ideałami świętego, umiłowaniem Chrystusa i nieustannym odbudowywaniem Jezusowego Kościoła. Słowa: "Idź, odbuduj mój Kościół", wypowiedziane przez Jezusa do Franciszka, są bardzo dziś aktualne.

- Kościół to nie tylko mury, to my sami, zagubieni, zrujnowani, złamani. Wezwanie do odbudowy Kościoła to też wezwanie dla nas samych - podkreślają czciciele św. Franciszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy