Wstawiennictwa Matki Bożej z Latyczowa pragną parafianie jednego z największych osiedli w Lublinie, ale też mieszkańcy całego miasta, którzy często odwiedzają najnowsze sanktuarium w archidiecezji.
Ludzie proszą o łaskę uzdrowienia ciała, ale bardzo często zdarzają się też prośby o uzdrowienie duchowe. - Czasami nawet dziesięć minut wyczytujemy spisane na kartkach wszystkie prośby i podziękowania, zanim rozpoczniemy środową Mszę św. wotywną - mówi ks. Marek Warchoł, proboszcz parafii MB Różańcowej w Lublinie i jednocześnie kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.
Wierni niekiedy dzwonią i dzielą się radosną informacją np. że urodziło się dziecko i dzięki modlitwom przed obrazem Matki Bożej, pomimo początkowych trudności, odzyskało zdrowie, albo że lekarzom udało się ustalić przyczynę choroby, choć wydawało się to niemożliwe. - Staram się tłumaczyć ludziom, że nie chodzi jedynie o cud uzdrowienia fizycznego - podkreśla ks. Marek. - Często rezultatem modlitwy może być umocnienie i pogłębienie wiary. Ale wiem, że takie widoczne znaki potwierdzają, że Pan Bóg nie zapomniał o konkretnym człowieku, a Matka Boża idzie z naszymi sprawami przed oblicze Pana Boga - dodaje.
Kościół na lubelskiej Porębie otwarty jest cały dzień. - Rzadko zdarza się, żeby był pusty. Ilekroć wejdę na modlitwę, zawsze ktoś jest. Czasami w jednej z kaplicy, trochę na uboczu, czasami tuż przed obrazem - opowiada kapłan.
Każdy dzień w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej rozpoczynany jest Mszą św. o 7.00 i modlitwą do św. Michała Archanioła. Po Mszy św. o 9.00 ludzie modlą się za rodziny przez wstawiennictwo św. Józefa, a wieczorem, na zakończenie dnia, polecają się Matce Bożej Latyczowskiej w modlitwie, która przyszła razem z obrazem z Latyczowa.
Na każdej Mszy św. zawsze w konfesjonale jest kapłan. - Dla nas to priorytet, żeby w każdej chwili, ten kto potrzebuje, mógł przystąpić do spowiedzi - podkreśla proboszcz. - U nas zawsze jest bardzo dużo ludzi do spowiedzi. Mamy wiele pięknych, dojrzałych spowiedzi. Myślę, że to jest konkretny znak tego miejsca. Ludzie naprawdę się tu nawracają - przekonuje.
Już 10 października w sanktuarium odbędą się uroczystości odpustowe, na które proboszcz zaprasza pielgrzymów z Lublina i z całej archidiecezji. Poprzedzone zostaną trzydniowym przygotowaniem, które poprowadzi ks. Łukasz Nizio. Mszy św. odpustowej o 12.00 przewodniczył będzie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. - W tym roku będziemy świętować podwójnie, bo tego dnia przypada także 21. Dzień Papieski. Będziemy mieli okazję, przeżywać go razem ze świadkiem świętości Jana Pawła II - zaznacza kustosz sanktuarium.