Nowy numer 49/2023 Archiwum

Abp Budzik w Watykanie: Chrystus chce oczyścić nasze serce

Metropolita lubelski przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Dokładnie 4 października rozpoczęła się w Rzymie wizyta ad limina apostolorum. W pierwszej grupie biskupów z Polski znaleźli się hierarchowie z archidiecezji warmińskiej, diecezji elbląskiej i ełckiej, archidiecezji białostockiej i diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej, archidiecezji lubelskiej, diecezji siedleckiej i sandomierskiej, archidiecezji przemyskiej oraz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i rzeszowskiej.

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie w drugim dniu wizyty biskupów ad limina apostolorum. Nawiązując do Ewangelii, analizował scenę wypędzenia przekupniów z placu świątynnego. Zauważył, że bicz w ręku Jezusa jest czymś niezwykłym, zwłaszcza w kontekście odnoszonych do Niego proroctw, m.in. Pieśni o Cierpiącym Słudze Pańskim. Abp Budzik zauważył, że zewnętrzny kult przysłania ludziom Boga, że może zasłaniać to, co w religii najważniejsze - czyli serce skruszone.

Podkreślił, że serce człowieka może stać się targowiskiem chaotycznych myśli, złych zamiarów. - Tę naszą świątynię Chrystus chce oczyścić - akcentował, przypominając, że Pan chce w niej zamieszkać i napełnić swoją świętością.

Pierwszego dnia pobytu metropolita lubelski wraz z innymi hierarchami modlił się w bazylice św. Piotra oraz w kościele Matki Bożej na Zatybrzu. „W pierwszym dniu wizyty »ad limina« modliliśmy się u grobu św. Piotra, ale także w kościele MB na Zatybrzu, który był kardynalskim kościołem tytularnym bł. Stefana Wyszyńskiego. W tym kościele pochowany jest wybitny kardynał polski z XVI w. Stanisław Hozjusz” - napisał na swoim Twitterze abp Budzik.

Audiencja u Ojca Świętego Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski w ramach wizyty ad limina apostolorum, została zaplanowana na piątek 8 października przed południem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy