Centralnym obchodom jubileuszu 100-lecia parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach przewodniczył 10 października abp Stanisław Budzik.
Metropolita lubelski przekazał parafianom i duszpasterzom pozdrowienie i błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka, z którym spotkał się wraz z biskupami pomocniczymi archidiecezji lubelskiej w ramach wizyty ad limina apostolorum. W Mszy św. uczestniczyli duszpasterze parafii Matki Bożej Różańcowej, księża z dekanatu oraz duchowni związani z parafią, m.in. ks. Czesław Bielec, dawny proboszcz, oraz ks. Krzysztof Krakowiak, wicedziekan. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Puław, parlamentarzystów i służb mundurowych: wojska i policji. Zebranych na modlitwie w powitał ks. kan. Piotr Trela, proboszcz parafii MB Różańcowej. Podkreślił, że jubileusz 100-lecia parafii łączy się z wizytacją kanoniczną oraz odpustem parafialnym.
Abp Stanisław Budzik w homilii przedstawił teologię modlitwy różańcowej. Wskazał, że jest to modlitwa, poprzez którą odmawiający ją wyznają wiarę w Trójcę Świętą, a także we wszystkie prawdy zawarte w Składzie Apostolskim. Modlitwa "Ojcze nasz" uświadamia modlącym się, że Jezus chce wszystkich doprowadzić do jedności z Ojcem, do zażyłości z Nim. W sercu modlitwy różańcowej - eklezjalnej i maryjnej - jest Jezus. Kontemplując, rozważając dzieło Jezusa Chrystusa razem z Maryją upodabniamy się do Niego. A wizerunek Ukrzyżowanego otwiera i zamyka modlitwę różańcową.
Podkreślił znaczenie jubileuszu oraz wkład wspólnoty parafialnej w dzieło głoszenia Ewangelii, odbudowę i troskę o kościół parafialny, który jest domem modlitwy. Abp Stanisław zwrócił uwagę na aspekt dziękczynienia za otrzymane tu sakramenty, odmawiane modlitwy, głoszone Słowo Boże. - Dziękujemy dziś Bogu za to, że my jesteśmy żywym Kościołem - podkreślił.
Kościół parafialny przy dzisiejszej ul. Lubelskiej w Puławach wybudowano ok. roku 1880. Była to cerkiew prawosławna dla potrzeb stacjonującego tu wojska rosyjskiego. Po zakończeniu I wojny światowej świątynia została przeznaczona na kościół garnizonowy i dostosowana do sprawowania liturgii rzymskokatolickiej. Poświęcono go w 1921 r. a następnie rozpoczęto dalszy proces przebudowy.
Do wybuchu wojny opiekę duszpasterską sprawował tu kapelan, od 1939 r. posługiwali duszpasterze parafii. Kościół MB Różańcowej, jak wiele budynków w tamtym czasie, uległ zniszczeniom wojennym i wymagał remontu. Pracami kierował ks. S. Zawadzki. Kolejne prace remontowe i konserwatorskie miały miejsce w latach 70. i 80. minionego wieku. Jak czytamy na stronie parafii, ołtarz główny wykonany został z drewna dębowego z kopią obrazu Matki Bożej Różańcowej z krakowskiej bazyliki ojców dominikanów, namalowaną przez Z. Wójcik.