Na placu Litewskim w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, a także pisarki, eseistki i tłumaczki. Wszystko z okazji 100. rocznicy jej urodzin, jaka przypada w tym roku.
W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, a także pisarki, eseistki, tłumaczki z języka francuskiego i angielskiego, autorki wstępów do albumów fotograficznych Edwarda Hartwiga. Poetka miała w dorobku blisko 30 tomów wierszy, była autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Guillaume Apollinaire'owi.
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z miastem Lublin, instytucjami i osobami prywatnymi zaplanował szereg działań mających na celu uczczenie poetki oraz przypomnienie jej związków z Lublinem.
Na placu Litewskim stanęła wystawa poświęcona artystce. Prezentowane są tam wiersze i fragmenty tekstów eseistycznych Julii Hartwig poświęcone Lublinowi, fotografie z archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego oraz zdjęcia Lublina autorstwa Ludwika i Edwarda Hartwiga.
O życiu poetki opowiada także ekspozycja zatytułowana „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”. Przedstawia ona jej twórczość oraz biografię, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy.
Na wystawie prezentowane są rękopisy i maszynopisy Julii Hartwig oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko. Zwiedzający mają okazję zobaczyć także kolekcję nagród poetyckich, jakimi została uhonorowana, między innymi nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza.
Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przechowywanego w depozycie w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”.
Wystawa jest eksponowana w Muzeum Narodowym w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Lublinie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3 i można ją oglądać do 30 kwietnia 2022 roku.