Szukają głębi w życiu duchowym i pragną głębszej relacji z Panem Bogiem. Choć należą do mobilnej wspólnoty, rozpoczęli stacjonarne spotkania. Koordynuje je romanistka z KUL Paulina Mazurkiewicz.
Paulina Mazurkiewicz jest adiunktem w Katedrze Językoznawstwa Romańskiego KUL. Jest również wiceliderką wspólnoty Miasto Dawida, a od niedawna także koordynatorką mobilnej wspólnoty Pogłębiarka na terenie Lublina i okolic.
- Pogłębiarka to internetowy projekt, który proponuje proste i sprawdzone metody modlitwy: medytację Pisma Świętego i ignacjański rachunek sumienia - wyjaśnia. - To jednocześnie wspólnota ludzi, którzy szukają głębokiej relacji z Bogiem. Pamiętam, jak w czasie pandemii w jakimś programie telewizyjnym zobaczyłam wywiad z założycielem Pogłębiarki Danielem Wojdą. On wtedy zainicjował internetowe rekolekcje “Bądźmy razem”. Dołączyłam do nich i to zrewolucjonizowało moją relację z Bogiem. W głębokiej relacji, którą dzięki medytacjom udało mi się nawiązać, zaczęłam Go naprawdę doświadczać. To wpłynęło pozytywnie na mój rozwój osobisty, ale też na moje małżeństwo, na moją rodzinę. Wtedy, gdy wielu było pogrążonych w strachu, ja miałam w sobie radość. Cieszyłam się, że mam czas, by się modlić, by być blisko Pana Boga.
Pogłębiarka, jak wyjaśnia Paulina Mazurkiewicz, to mobilna wspólnota funkcjonująca głównie w internecie poprzez nośnik, jakim jest aplikacja na urządzenia mobilne. - Daniel chciał dać ludziom, którzy interesują się duchowością ignacjańską, możliwość rozwoju w tej duchowości na co dzień. W aplikacji mamy różnego rodzaju kursy, które możemy samodzielnie przejść, jest też codzienna medytacja, tzw. dyszka, czyli 10 minut modlitwy; jest sortownik myśli, który jest ignacjańskim rachunkiem sumienia. Nie ma on jednak nic wspólnego z wyliczaniem grzechów. Chodzi o to, by przemyśleć swój dzień, swoją w nim relację z Bogiem i innymi ludźmi, żeby podziękować za to, co się w tym dniu wydarzyło.
Wspólnota, która zawiązała się przy tej aplikacji, jednoczy, jak mówi Paulina Mazurkiewicz, ludzi z wielu miast, ale tez spoza Polski. Jednak od jakiegoś czasu Pogłębiarka chce wchodzić także w stacjonarną formację. - Wiąże się to też z tym, że mamy stworzonych sporo grup fejsbukowych, które jednoczą ludzi z danego regionu. Na pierwszym zjeździe wspólnoty, który odbył się w sierpniu w Suchej koło Bydgoszczy, rozmawialiśmy o tym, że dobrze byłoby organizować lokalnie spotkania tych, którzy są z Pogłębiarką związani.
Paulina od dłuższego czasu w przestrzeni online jest koordynatorką lubelskiej grupy na FB, w której aktualnie jest ok. 60 osób, oraz działa w grupie FB Przestrzeń Kobiet. - Jestem też koordynatorem grupy dzielenia “Bądźmy razem”. Ta grupa to niesamowita wspólnota. Do mojej należą kobiety z Lublina i okolic. Przez półtora roku spotykałyśmy się regularnie co tydzień online i dzieliłyśmy się owocami naszych medytacji. Każda z nas mogła przez ten czas obserwować, jak inne się rozwijają i jednocześnie czerpać dla siebie. Całkiem niedawno spotkałyśmy się po raz pierwszy w realu.
We wrześniu do Lublina przyjechał założyciel Pogłębiarki i zainicjował stacjonarne działania wspólnoty. - Mamy zamiar spotykać się regularnie raz w miesiącu na wspólnej Mszy św. i adoracji. Chcemy się też bliżej poznać. Zależy nam, by angażować się w działania lokalnego Kościoła, by brać za niego odpowiedzialność - podkreśla P. Mazurkiewicz.
Każdy, kto chciałby dołączyć do lokalnej grupy Pogłębiarki, może znaleźć wspólnotę na FB, wpisując w wyszukiwarkę Lublin - Pogłębiarka. Tam na bieżąco podawane są wszystkie informacje związane z działalnością tworzącej się w realu wspólnoty.