Pierwsza z cyklu debat odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 18 października o godz. 16.00. Kolejna na Uniwersytecie Jagiellońskim 8 listopada.
Areopag Uniwersytetów to inicjatywa środowiska akademickiego KUL, którego partnerami zostały czołowe polskie uniwersytety: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Główną ideą Areopagu jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej z udziałem wszystkich zainteresowanych tematem stron - informuje Monika Stojowska, rzeczniczka prasowa KUL.
Pierwsza z cyklu debat Areopag Uniwersytetów odbędzie się w poniedziałek 18 października o godz. 16.00 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w budynku Centrum Transferu Wiedzy (aula 408, przy al. Racławickich 14 w Lublinie).
Areopag Uniwersytetów, pod hasłem „Doświadczyć, aby zaświadczyć”, to inicjatywa środowiska akademickiego KUL, którego partnerami stały się czołowe polskie uniwersytety: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główną ideą Areopagu jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej z udziałem wszystkich zainteresowanych tematem stron. - Poruszymy tematy od medycyny po nauki humanistyczno-społeczne, ekonomię, gospodarkę, zarządzanie i wartości - mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
- To uniwersytety powinny być miejscem dyskusji, wymiany argumentów, spostrzeżeń i zdań na tematy, które dotyczą ważnych, aktualnych problemów. Wypracowane wnioski, konkluzje mogą stanowić bazę do przekazów medialnych i ukierunkować dyskurs społeczny w oparciu o wiedze, naukę oraz doświadczenie - dodaje rektor KUL.
Uczestnikami pierwszej debaty „System wartości w dobie COVID-u” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II będą eksperci wyznaczeni przez uniwersytety. UW będzie reprezentował ks. dr hab. Cezary Smuniewski, prof. ASzW, UJ prof. Leszek Sosnowski, UAM prof. Zbyszko Melosik, a KUL prof. Jacek Wojtysiak. - Spotkanie ma charakter otwarty, dlatego poza środowiskiem akademickim zapraszam również wszystkich zainteresowanych - mówi rektor.
W debatach z udziałem rektorów uniwersytetów, wezmą udział reprezentanci tych ośrodków akademickich oraz zgromadzona w auli publiczność - z możliwością zabrania głosu. Gospodarzami debat będą kolejno: KUL (18 października), UJ (8 listopada), UAM (6 grudnia) i UW (10 stycznia 2022 r.). Jak podkreśla M. Stojowska, debaty będą transmitowane online na stronach internetowych uniwersytetów.