Nowy numer 42/2021 Archiwum

Dzień Dziecka Utraconego

Rodzice, którzy utracili swoje dzieci - zarówno po, jak i przed narodzeniem - mają prawo do żałoby, nadania swojemu dziecku imienia i pochowania w rodzinnym grobie. 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego.

Już po raz trzynasty, 15 października, będziemy obchodzić w Lublinie Dzień Dziecka Utraconego. W kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko.

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku, wydarzenie to gromadzi kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu, jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie rodziców dzieci utraconych oraz ich rodziny i przyjaciół do wspólnej modlitwy!

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzono także Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Jej papierowa wersja będzie wyłożona w Kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego, ul. Skierki 12, Lublin, przed Mszą św.

Cały rok zapraszamy również rodziców do wpisywania swoich dzieci do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych, znajdującej się na stronie internetowej: http://rodzicepostracie.lublin.pl/. Swoje zmarłe dzieci wpisują tam rodzice nie tylko z Lublina, ale z całej Polski, a także z zagranicy.

Zapraszamy również na comiesięczne Msze św. w intencji Rodziców Dzieci Utraconych oraz wspólne spotkania po nich w każdą pierwszą sobotę miesiąca (począwszy od listopada br.), o godz. 14.00 w kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama