Nowy numer 47/2021 Archiwum

Zagrają, by pomóc wybudować studnię w Afryce

23 października młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku wystąpią przed szeroką publicznością, by wesprzeć potrzebujących mieszkańców Malawi.

Koncert organizowany jest we współpracy ze stowarzyszeniem "Przyjaciele Misjonarzy Afryki", które od 2008 pomaga polskim misjonarzom ojcom białym w realizacji projektów społecznych i edukacyjnych w Afryce. Jednym z takich projektów jest zbieranie pieniędzy na budowę studni w Malawi, gdzie posługuje o. Paweł Patyk MAfr. 

- Moja parafia św. Denisa Ssebuggwawo, jednego z męczenników Ugandy, znajduje się w Chinsapo, na obrzeżach stolicy kraju Lilongwe. Kiedyś było tu wiele pól uprawnych, ale kiedy Lilongwe stało się stolicą w 1975 r., wraz z napływem ludności wieśniacy porzucili swoje pola i osiedlili się na nich nowi przybysze. Dlatego Chinsapo wygląda teraz jak wielka wioska, w której mieszkają razem ludzie pochodzący z różnych części kraju - opowiada o. Patyk. - Rada miejska nie ingeruje i pozostawia ludność w rękach lokalnych szefów. W Chinsapo są już około 32 różne wyznania chrześcijańskie i sześć meczetów. Parafia św. Denisa jest podzielona na 23 małe wspólnoty chrześcijańskie. 70 proc. populacji ma mniej niż 25 lat. Jako że liczba mieszkańców wzrosła, bardzo szybko spowodowało to kilka problemów, m.in. z wodą i prądem. Bardzo często ciśnienie w rurach jest słabe ze względu na wysoką liczbę ludności. Jedna z naszych studni niedawno się zapadła, a druga jest już dość stara i mniej wydolna.  

Misjonarze prowadzą w Chinsapo Dom Pomocy Społecznej i budują szkołę, oprócz tego spłacają dług zaciągnięty na powiększenie kościoła. Pieniędzy na budowę tak potrzebnej studni brakuje. - Bardzo prosimy o wsparcie tej budowy. To poprawi dostęp do wody dla naszych dzieci i młodzieży - mówi o. Paweł. - Mamy już nazbierane 10 tysięcy zł. a koszt takiej studni wynosi ok. 27 tysięcy. 

Zagrają, by pomóc wybudować studnię w Afryce

Pomysłodawczynią koncertu charytatywnego dla Malawi jest Dominika Puacz, sekretarz zarządu Przyjaciół Misjonarzy Afryki (PMA) i nauczycielka w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdniku. - Kiedy dowiedzieliśmy się o pilnej potrzebie budowy studni w Malawi, postanowiliśmy wytężyć siły, aby projekt ten jak najszybciej mógł zostać zrealizowany - mówi. - Doskonałą okazją ku temu jest obchodzony corocznie Tydzień Misyjny. Zrodził się pomysł zorganizowania koncertu, w którym nasi uczniowie oraz nauczyciele podzielą się swymi talentami. 

W akcję zaangażowała się cała szkoła. - Misją naszej placówki jest nie tylko umuzykalnianie najmłodszego pokolenia, ale także kształtowanie właściwych postaw moralnych i społecznych - mówi dyrektor szkoły Beata Olszańska. - Staramy się zakorzenić w uczniach wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, szacunek, empatię, chęć pomocy. Ponadto po prawie rocznym okresie nauki zdalnej i braku koncertów, możliwość występu na scenie przed większą widownią jest dla uczniów wyzwaniem i zachętą do większej pracy nad repertuarem muzycznym, a także dużą radością, zwłaszcza jeśli poprzez dzielenie się swym talentem mogą pomóc innym. 

Koncert odbędzie się 23 października o godz. 16 w sali kameralnej świdnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury (kino "Lot"). W programie znajdą się utwory nie tylko muzyki klasycznej, ale  także filmowej i musicalowej, przeplatane filmikami oraz zdjęciami wioski afrykańskiej Chinsapo. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Po koncercie będzie możliwość zakupu cegiełek na budowę studni oraz gadżetów misyjnych. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany o. Pawłowi Patykowi w Malawi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama