Nowy numer 47/2021 Archiwum

Lubelska katechetka z medalem

W środę 21 października wręczone zostały medale Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za zasługi w dziele misyjnym kościoła "Benemerenti in Opere Evangelizationis". Wśród osób nagrodzonych jest lublinianka.

W tym roku – w kategorii II. za pomoc modlitewną i duchową dla misji – nagrodzona została Elżbieta Czarnota, katechetka z Lublina.

Elżbieta Czarnota jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 22 w Lublinie. To placówka na terenie parafii pw. św. Józefa. Pani Elżbieta nie tylko uczy katechezy, ale jest także świecką animatorką misyjną z archidiecezji lubelskiej. Prowadzi od ponad 30 lat Ognisko Misyjne „Kanaan”. Przez lata angażuje się w animację i formację misyjną dzieci, młodzieży i dorosłych oraz propagowanie idei misyjnej w środowisku lokalnym.

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji kolejny raz podczas uroczystej gali, która obyła się w sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, przyznała Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla osób i instytucji zasłużonych dla misyjnego dzieła Kościoła w Polsce. Medale zostały przyznane 14 osobom i instytucjom, spośród 78 kandydatur zgłoszonych przez diecezje oraz organizację misyjne. Uroczystościom przewodniczył bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Misyjnej i inicjator medalu.

Kapituła postanowiła, że w 2021 r. Medal dla najbardziej zasłużonych na polu misyjnym przypadnie nestorom misji: ojcu Tadeuszowi Grucy, werbiście, s. Judycie Janinie Bożek ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny oraz s. Leokadii Krystynie Popławskiej ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Kapituła Medalu „Benemerenti” nagrodziła w kategorii I „za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” misjonarkę świecką Ewę Gawin, o. Mieczysława Tlagę oraz ks. kan. Stanisława Hoinkę. Za pomoc modlitewną i duchową dla misji (kategoria II), kapituła nagrodziła medalem Wiktora Grychnika, Elżbietę Czarnotę oraz siostrę Samuelę Prajsnar.

W kategorii III „pomoc finansowa i materialna misjom” kapituła nagrodziła ks. kan. Mariana Szostaka, ks. Adama Kalinę oraz Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl. W kategorii IV „promocja medialna misji” "Benemerenti" otrzymali: o. Feliks Poćwiardowski, Sekcja Polska Radia Watykańskiego oraz Radio Jasna Góra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama