Wyremontowane pomieszczenia w Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy poświęcił abp Stanisław Budzik.
W Domu Spotkania w Dąbrowicy Caritas przygotowała 16 pokoi z aneksami kuchennymi, które pełnią funkcję tzw. mieszkań wspomaganych. Równocześnie z mieszkaniami przygotowana została także świetlica dla osób starszych.
- To nasze najnowsze projekty - informuje ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Lublin. - Pierwszy jest skierowany do ludzi pragnących się usamodzielnić, np. po dłuższej chorobie psychicznej bądź fizycznej, po wyjściu z zakładu karnego, czy też po opuszczeniu domu dziecka - mówi ks. Tomaszewski. - Skierowany jest on też do tych osób, które chcą wyjść z bezdomności - dodaje. - Często spotykamy się z sytuacją, kiedy do naszego dziennego ośrodka dla bezdomnych trafia nowy człowiek. Wtedy potrzebujemy tak naprawdę na szybko miejsca, gdzie moglibyśmy go przekierować. Jeśli nie zdąży wsiąknąć na dobre w ten sposób życia, można go uratować.
W mieszkaniach wspomaganych podopieczni Caritas będą mogli przebywać przez kilka miesięcy do momentu, aż znajdą sobie pracę i będą w stanie wynająć samodzielne lokum. Nad wszystkim będą czuwali na miejscu opiekunowie. Do dyspozycji podopiecznych będzie też prawnik i psycholog.
Uruchomiony także dzienny dom seniora to rodzaj świetlicy dla tych starszych osób, które ze względu na swą niesamodzielność nie mogą zostać w domu pod nieobecność rodziny. - Pod naszą opieką będą mogły się znaleźć osoby z demencja starczą, początkiem alzheimera czy problemami z poruszaniem się. My na 8 godzin takiego seniora będziemy przyjmować, a nasi pracownicy będą się nim opiekować. W ramach działań ośrodka zapewnimy zajęcia terapeutyczne, psychologiczne, manualne, ale też rehabilitacyjne. Mamy salę do ćwiczeń, pokój wytchnienia, kuchnię.
- Cieszę się bardzo, że nasza Caritas, także tutaj w miejscu, które się tak pięknie zapisało w historii naszej diecezji, powołuje kolejne dzieła miłosierdzia - mówił abp Stanisław Budzik. Ośrodek pobytu dziennego dla osób starszych, będzie ich na pewno integrował. Chodzi też o to, by seniorzy mogli poszerzać swoją wiedzę i budować wspólnotę. Natomiast mieszkania wspomagane są szansą dla ludzi, których w danym momencie życia nie stać na własne lokum. Dzięki Caritas będą mogli mieć namiastkę swojego domu.
Pierwsi lokatorzy do mieszkań wspomaganych wprowadza się już wkrótce.