Wspólnota Najświętszego Imienia Jezus z lubelskiej Poczekajki zaprasza do oddania swojego życia Matce Bożej.
Wspólnotę blisko 20 lat temu założył bernardyn o. Cyprian Moryc. Najpierw należeli do niej głównie studenci, później zakładali oni rodziny i wspólnota się powiększała. Przez wiele lat grupa działała przy kościele ojców Bernardynów w Lublinie. Niedawno o. Cyprian trafił do innego domu na drugim końcu Polski, a wspólnota zmieniła miejsce swoich spotkań, a opiekę duszpasterską nad wspólnotą przejął nowy duszpasterz - został nim kapucyn o. prof. Andrzej Derdziuk.
Dziś charyzmatyczna wspólnota umocniona działaniem Ducha Świętego rozpoczyna konkretne działania. - Chcemy nie tylko sami wzrastać w wierze, ale pragniemy dać coś z siebie innym - podkreśla Andrzej Mierzejewski, nowy lider wspólnoty.
Andrzej do wspólnoty trafił, jak opowiada, 9 lat temu. - Wszystko jej zawdzięczam. To tu przeżyłem swoje nawrócenie. Wcześniej jedynie chodziłem do kościoła i wydawało mi się, że to jest ok. A przecież można całe życie chodzić na godzinę na salę gimnastyczną raz w tygodniu i na olimpiadę nigdy nie pojechać. Byłem “letni” - mówi. - Na szczęście Pan Bóg mnie jakoś prowadził, bo starałem się mimo wszystko trwać w życiu sakramentalnym. Jednak dopiero we wspólnocie zrozumiałem, czym jest modlitwa.
Andrzej jest artystą kabaretowym. - Moja praca jest mocno “światowa” - opowiada. - Pamiętam, że na samym początku trochę zachłysnąłem się sławą, pieniędzmi. To było ciekawe i naprawdę wciągające. Zrozumiałem jednak, że jeśli człowiek nie ma prawdziwego fundamentu, to może się w tym wszystkim totalnie zatracić. A to przecież jest tylko praca. Wspólnota nauczyła mnie łapać do tego wszystkiego dystans, mocno stąpać po ziemi. To tutaj uczę się pokory i pracuję nad swoim egoizmem. Pandemia pokazała nam wszystkim, że jakiś wirus może nagle zmienić wszystko, w czym człowiek pokłada nadzieję. Rozsypują się plany, marzenia. Nie ma pracy. Wszystko się wali. Jedynie Pan Bóg jest stały. To jest fundament.
Wspólnota spotyka się co tydzień w poniedziałki na Poczekajce. - Raz w miesiącu w ostatni poniedziałek posługujemy na Eucharystii wieczornej z naszą diakonią uwielbienia, a także prowadzimy adorację Najświętszego Sakramentu - informuje A Mierzejewski. - Mamy również diakonię pisania ikon, która od początku wpisana jest w naszą wspólnotę, diakonię adoracji Najświętszego Sakramentu, diakonię słowa Bożego, rodzin oraz prorokowania. Dużo od Boga dostaliśmy i widzimy, że czas wyjść na zewnątrz, by nie pozostawać tylko w swoim gronie. Zapraszamy wszystkich, by razem z nami wzrastali w wierze.
Najbliższym otwartym działaniem wspólnoty jest zaproszenie do wzięcia udziału w rekolekcjach Oddanie 33. - Rok temu członkowie naszej wspólnoty po tych rekolekcjach zawierzyli się Maryi. Teraz chcemy do tego aktu zaprosić innych. Od 8 listopada proponujemy wszystkim dołączenie do tych 33-dniowych rekolekcji. To czas, by rozważyć, czy chcemy żyć z Maryją, czy chcemy oddać Jej swoje życie. To czas poznania Matki Bożej i pokochania Jej jak Jezus - mówi A. Mierzejewski.
Rekolekcje Oddanie 33 można przeżywać samemu, jednak wspólnota zachęca, by włączyć się w spotkania, które co poniedziałek w ramach rekolekcji będzie organizować. - Chcemy spotykać się regularnie z tymi wszystkimi, którzy podejmą wyzwanie, by wspólnie się modlić, dzielić trudami w przeżywaniu i realizacji konkretnych zadań z rekolekcji. Chodzi o to, by człowiek mógł zobaczyć, że w swoich trudnościach nie jest sam, żeby wzajemnie się mobilizować, ale tez dzielić się tym, co nas porusza - zaznacza A. Mierzejewski.
Jak zapewnia lider wspólnoty, wyzwanie polegające na 33 dniach modlitwy w domu nie jest trudne. - Zapewniamy wszystkie materiały. Każdy, kto chce, może też skorzystać z przygotowanych przez fundację Tota Tua (twórcę Oddania 33) plików w formie audio. Naszym zadaniem jako uczestników tych rekolekcji jest poświęcenie każdego dnia ok. pół godziny na krótką modlitwę i lekturę duchową, a także rozważanie konkretnego słowa. Wiemy jednak, że w dzisiejszym zabieganym świecie nie jest to łatwe, dlatego właśnie chcemy się wzajemnie mobilizować do wytrwania w rekolekcjach.
Pierwsze spotkanie organizacyjne otwarte dla wszystkich odbędzie się 8 listopada w amfiteatrze o. kapucynów o godz. 19.15. Akt zawierzenia Maryi odbędzie się 11 grudnia na uroczystej Eucharystii. - W imieniu całej wspólnoty na czele z ojcem Derdziukiem zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy - zachęca A. Mierzejewski.