Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Dzień postaci z bajek

Istniały od zawsze. W czasach, kiedy nie było książek albo były praktycznie niedostępne, baśnie przekazywane były w podaniach ustnych, tworząc więzi między ludźmi. 5 listopada jest dniem postaci z bajek.

Opowiadały o nieznanych światach, tworzyły bohaterów i złoczyńców. Można przewrotnie stwierdzić, że były pierwszym źródłem fejków, bo tworzyły fikcyjne opowieści. Ale to wcale nie oznacza, że baśnie są szkodliwe. Być może zapomnieli o tym dorośli, ale wiedzą na pewno Ci, dla których istnieją.

Czy baśnie mogą kształtować osobowość dorosłego człowieka? Mogą, ale taki dorosły powinien mieć z nimi styczność w dzieciństwie. Dlatego, że rozwijają uczucia, wyobraźnię i inteligencję i wszystkie wpływają na właściwy rozwój dziecka. Wpływa na to także wiedza rodziców i opiekunów, że dziecko powinno mieć styczność tylko z najlepszymi rzeczami – książkami, nauczycielami. Mały człowiek może nie potrafić odróżnić rzeczywistości od fikcji i dlatego ważne jest, by obcował z dobrą literaturą.

Powinna ona przykuwać uwagę, rozwijać inteligencję i budzić ciekawość. Ważne jest także, aby uczyła rozpoznawania trudności i pokazywała, jak można je rozwiązać. To wszystko można znaleźć w baśniach i to wszystko budzi wiarę w siebie.

Rzeczą, która tak pociąga w tych opowieściach, jest mieszanie się świata realnego z fantazją. Ukazuje życie w uproszczonej wersji, gdzie istnieje wyraźny podział na dobro i zło, i to zło zawsze zostaje ukarane.

Moralne wzorce baśniowych bohaterów dają dziecku wzór do naśladowania. Ta identyfikacja sprawia, że czuje ono moc, ale także daje wiedzę, jak można się czuć w różnych sytuacjach. Poznawanie baśni uczy nazywać emocje swoje i innych, daje szansę na odnajdowanie podobieństw z własnymi problemami i uczy, jak się z nimi uporać.

W baśniach, tak jak w życiu, pojawiają się: złość, odwaga, zazdrość czy tolerancja. I co ważne, jest to bezpieczne, bo dotyczy kłopotów bohaterów baśniowych. Dodatkowo porządkuje świat małego człowieka i powoduje, że chce się poznawać coraz to nowe opowieści. Rodzice czytajcie waszym maluchom!

Chyba wszystkie osoby, które czytają, mogą wymienić tytuły najpiękniejszych baśni. Ich autorzy to przede wszystkim Hans Christian Andersen i bracia Grimm. Ale być może nie wszyscy wiedzą, że współcześnie także powstają nowe opowieści. Taką własną, autorską baśń znaleźć można w Magicznych Ogrodach. To rodzinny park tematyczny leżący na 18 hektarach w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego nad Wisłą i Janowca. Wizyta w nim daje niepowtarzalną szansę na spotkanie się z baśniowymi bohaterami wśród miliona pięknych krzewów, drzew i kwiatów. Myślimy o nich ciepło z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek obchodzonego na całym świecie w dniu urodzin Walta Disney'a. A już od wiosny przyszłego roku możemy myśleć o wizycie w Magicznych Ogrodach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy