Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Ognisko Patriotyczne w Garbowie

Po raz kolejny w niedzielę poprzedzającą 11 listopada rozbrzmiewały w Garbowie pieśni patriotyczne. Mieszkańcy garbowskiej parafii wraz z gośćmi zainaugurowali w ten sposób lokalne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od 2018 roku parafia Przemienienia Pańskiego w Garbowie we współpracy z Gminą Garbów prowadzi projekt „Dumni z Ojczyzny!” Ma on na celu krzewienie wartości patriotyzmu, kształtowanie postaw obywatelskich oraz przekazywanie historii zarówno Polski, jak i małej ojczyzny.

Każdego roku kulminacją działań jest tzw. Ognisko Patriotyczne, które w tym roku nosiło tytuł „Jestem Polski”.

Spotkanie zgromadziło blisko dwieście osób. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Garbowie zebrali się dzieci, młodzież, dorośli, którzy czują potrzebę okazywania i wspólnego budowania postaw dumnych z ojczyzny obywateli. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne te doskonale znane, ale i te wyciągnięte z dna szuflady. Nie zabrakło loterii z nagrodami oraz pamiątek ze spotkania.

Swego rodzaju obywatelski koncert został podzielony na trzy części: Polscy romantycy, Modlitwa wierzących wczoraj i dziś, Wiara wolności. Uczestnicy, wędrowali szlakami historii, by zakończyć swoją podróż "Mazurkiem Dąbrowskiego".

- Przez organizację takich spotkań chcemy pokazać, że Polacy zapisali wiele pięknych kart historii. Powinniśmy je znać i się nimi chwalić - mówi Kamila Bogusz, prezes KSM Filii Dei w Garbowie, jedna z koordynatorek spotkania.

Podsumowując wieczór, proboszcz garbowskiej parafii ksiądz Zenon Małyszek podkreślił, jak istotne jest kultywowanie pamięci i historii ojczyzny. Dodał, że kiedy dziś próbuje się wymazywać znaczący wkład i rolę Polski w przestrzeni Europy i świata, takim spotkaniem pokazujemy, że nie zgadzamy się na to.

W tym roku w ręce najmłodszych została przekazana publikacja „Garbowskie Łamigłówki”. To książeczka, w której można znaleźć zadania, dzięki którym dzieci w sposób łatwy i przyjemny uczą się przez zabawę o historii Garbowa i okolic. - Na każdej ze stron czytelnikowi towarzyszą dwie postaci: Lew z garbowskiego herbu oraz jego przyjaciel Królik Kicek. Wskazujemy w ten sposób, jak ważna jest rola przyjaźni i obecności drugiej osoby w życiu człowieka. Udowadniamy, jak wiele można dowiedzieć się o świecie, słuchając innych - tak o „Garbowskich Łamigłówkach” mówi Kinga Skrzypiec, współautorka książeczki.

Od niedzieli 14 listopada publikacja będzie również dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy