Nowy numer 2/2022 Archiwum

Nowe sanktuarium św. Józefa w diecezji

Na zakończenie roku św. Józefa abp Stanisław Budzik ogłosi jeden z lubelskich kościołów diecezjalnym sanktuarium św. Józefa. To miejsce szczególne, gdzie opiekun Jezusa od dawna odbiera wielką cześć.

Ósmego grudnia tego roku, czyli na zakończenie Roku św. Józefa, kościół rektoralny przy ul. Świętoduskiej 14 w Lublinie zostanie ogłoszony diecezjalnym sanktuarium św. Józefa. Aktu ustanowienia dokona arcybiskup Stanisław Budzik.

- Ustanowienie sanktuarium św. Józefa motywują względy historyczne oraz żywy kult opiekuna Świętej Rodziny w naszej świątyni. Kult św. Józefa w historii Karmelu zajmował zawsze miejsce szczególne. Arnold Bostiusz, historyk i badacz starożytnych źródeł karmelitańskich, zaświadcza w traktacie De Patronatu BVM z 1479 r., że kult ten ma starożytne korzenie. W odnowionej rodzinie karmelitańskiej św. Teresa, zwana Wielką, nie rozstawała się z figurą świętego patriarchy, a na polecenia samego Jezusa oddała pod opiekę Józefa pierwszy dom karmelitanek bosych. W nowożytnej historii naszej rodziny zakonnej również uczennice i uczniowie naszej Matki Fundatorki wyrażali swoją miłość i przywiązanie do przybranego ojca Zbawiciela - wyjaśnia o. Piotr Nyk OCD, przeor klasztoru i rektor kościoła.

W dzieje kultu św. Józefa wpisuje się także karmelitańska świątynia w Lublinie, konsekrowana 28 sierpnia 1644 roku. Jest ona najstarszym kościołem pod patronatem św. Józefa w archidiecezji lubelskiej. Od samych początków istnienia bracia rozwijali kult i nabożeństwo ku czci tego świętego patrona. W 1666 roku powołali do życia pierwsze na ziemiach polskich bractwo św. Józefa, zrzeszające na przestrzeni wieków setki mężczyzn i kobiet. Żywy kult wyrażał się również przez coroczną septennę, czyli cykl siedmiu środowych, cotygodniowych nabożeństw ku czci świętego cieśli z Nazaretu.

W XVIII wieku w ich miejsce wprowadzono nowenny, odprawiane przez dziewięć kolejnych śród. Liczni wierni ściągali także na uroczystość Opieki św. Józefa, Patrona i Protektora Zakonu oraz w dzień liturgicznego wspomnienia zaślubin NMP ze św. Józefem. Kroniki klasztorne obfitują w liczne świadectwa o opiece św. Józefa nad tym kościołem i klasztorem, przypisując mu m.in. ocalenie kościoła we wrześniu 1939 roku podczas bombardowania Lublina.

O nieprzerwanej żywotności kultu św. Józefa świadczy napływ wiernych podczas nowenny przed jego uroczystością, w sam dzień odpustu 19 marca oraz w każdą środę na Mszę Świętą i nabożeństwo ku Jego czci.

- Każdego tygodnia otrzymujemy dziesiątki modlitewnych intencji, próśb i podziękowań skierowanych do św. Józefa. Lubelski Karmel dla wielu jest miejscem modlitwy i pokornej szkoły życia Ewangelią przy boku Oblubieńca Maryi. Ustanowienie sanktuarium na mocy dekretu metropolity lubelskiego usankcjonuje i przyczyni się, jak ufamy, do rozszerzenia kultu św. Józefa w sercach wiernych. Ze swej strony poprzez duszpasterską posługę pragniemy towarzyszyć wszystkim, którzy przychodzą prosić o pomoc tego świętego opiekuna. Całe nasze miasto i archidiecezję oddajemy Jego opiece - podkreśla przeor klasztoru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy