"Trwająca pandemia, sytuacja na wschodniej granicy, codzienne problemy w wielu z nas mogą wywoływać niepokój i prowadzić do zwątpienia. Tym bardziej cenny jest czas rozpoczynającego się Adwentu, który przynosi prawdziwą nadzieję" - podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Rektor KUL przypomina, że łacińskie słowo adventus, od którego pochodzi nazwa okresu liturgicznego w Kościele katolickim przed Bożym Narodzeniem, oznacza "przyjście" i "przybycie".
"Na początku kolejnego Adwentu warto postawić sobie pytanie, kogo przyjścia i przybycia oczekujemy? Oczywiście można sprowadzić ten najbliższy czas wyłącznie do zewnętrznych świątecznych przygotowań i tradycji. Co wtedy otrzymamy w Boże Narodzenie, poza zwyczajowymi prezentami i opłatkiem? Kościół zaprasza nas do głębokiego przeżywania Adwentu, poszukiwania Boga, osobistego nawrócenia i kierowania się ku drugiemu człowiekowi, szczególnie choremu, samotnemu, ubogiemu i każdemu, który potrzebuje wsparcia" - zaznacza ks. prof. Kalinowski.
Jak podkreśla rektor KUL, w wielu osobach obecna sytuacja pandemiczna, problemy społeczne, także te wewnątrz Kościoła, mogą wywoływać lęk, poczucie zagubienia i zniechęcenia. "Tym bardziej cenne staje się w tym czasie przesłanie płynące z Adwentu: Pan jest blisko każdego z nas, w naszej codzienności i zmaganiach. Dlatego tak istotne jest, by skorzystać z adwentowych rekolekcji, przedświątecznej spowiedzi, otworzyć się na drugiego człowieka, szukać dialogu i pojednania" - dodaje.
Ksiądz prof. Kalinowski zwraca uwagę na słowa papieża Franciszka, skierowane do Polaków w minioną środę. "Ojciec Święty wskazał, że Adwent przypomina nam, że życie ludzkie jest ciągłym oczekiwaniem. Zaznaczył, że nasze życie staje się piękne i szczęśliwe, gdy czekamy na kogoś drogiego i ważnego, a Adwent daje pewność, że Ten, na którego czekamy - Jezus Chrystus - kocha nas i nigdy nas nie opuszcza" - podkreślił.
Rektor KUL dodał, że w kościele akademickim lubelskiego uniwersytetu, jak co roku, odbędą się rekolekcje adwentowe, które rozpoczną się w niedzielę 28 listopada i potrwają do środy 1 grudnia. Poprowadzi je paulin o. Marian Waligóra (transmisja online na stronie Duszpasterstwa Akademickiego KUL).
"W kościele akademickim istnieje możliwość całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz spowiedzi od godz. 18.00. W nocy z pierwszego czwartku miesiąca (02.12) na pierwszy piątek miesiąca (03.12) odbędzie się całonocna adwentowa adoracja. Od pierwszej niedzieli Adwentu rozpoczynamy cotygodniowe Msze św. o godz. 9.30 w języku ukraińskim, pierwszej z nich będzie przewodniczył biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krynicki. W każdą niedzielę o godz. 17.00 odprawiane są Msze św. w języku angielskim" - poinformował ks. prof. Kalinowski.