Nowy numer 2/2022 Archiwum

Barwny korowód ze świętym na czele

Już po raz ósmy w historii Lublina 5 grudnia w centrum miasta będzie głośno i radośnie. Wszystko za sprawą św. Mikołaja, który znów pokaże swe prawdziwe oblicze.

Prawdziwy święty nie tylko jest patronem rzemieślników. Z zimą i reniferami też ma niewiele wspólnego. Obraz tego świętego utrwaliły w nas reklamy, ale to obraz zupełnie nieprawdziwy.

Mikołaj urodził się ok. roku 270 w Patarze, która leży w południowo-zachodniej Anatolii, w Turcji. Według podań miał bogatych rodziców. Po ich śmierci podzielił się spadkiem z najbardziej potrzebującymi. Mieszkańcy położonej ok. 70 km Myry, wybrali go na swego biskupa. Zmarł najprawdopodobniej w 352 roku.

Historię św. Mikołaja i jego rolę w życiu Kościoła postanowiła kilka lat temu przybliżyć lubelska parafia na Czwartku nosząca wezwanie ulubieńca dzieci. 

W minionym roku orszaku niestety nie było, dlatego tym razem organizatorzy chcą, by wydarzenie z udziałem dzieci, młodzieży parafian i wszystkich mieszkańców Lublina było prawdziwym świętem radości. - Św. Mikołaj będzie niósł worek prezentów, odwiedzi między innymi dzieci w Domu Dziecka przy ul. Sierocej, ul. Dymowskiego i ul. Słowikowskiego, a także małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Gębali oraz dzieci niepełnosprawne i niewidome w Specjalistycznym Ośrodku Wychowawczym przy ul. Hirszfelda.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 na Rynku Głównym Starego Miasta. Na początku swoje umiejętności zaprezentują zespoły dziecięce z udziałem gwiazd muzyki rockowej, a później orszak wyruszy ulicami: Królewską, Lubartowską, Czwartek, Szkolną, Słowikowskiego. Przemarsz zakończy się na placu przed kościołem św. Mikołaja.

- Jako parafia pw. św. Mikołaja chcemy pobudzić mieszkańców Lublina, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących, skrzywdzonych przez los, a także wyprostować skrzywiony przez współczesne media i wszechobecną komercję wizerunek św. Mikołaja - mówi proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Piotr Kawałko. 

Tradycyjnie imprezie i jednocześnie odpustowi parafialnemu towarzyszyć będą różne dodatkowe wydarzenia m.in. przedstawienia, koncerty oraz dwa ogólnopolskie konkursy: literacki i plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. „Św. Mikołaj w oczach dzieci i młodzieży - I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy