Aż 18 barokowych rzeźb ze zbiorów muzealnych odzyskało dawny blask dzięki dotacji resortu kultury.
Od najbliższej środy efekty prac konserwatorskich będzie można podziwiać na specjalnej wystawie w Muzeum KUL. "To już ostatnia, trzecia grupa cennych rzeźb, które w ostatnich latach przeszły konserwację dzięki ministerialnej dotacji. Odnowione zostały wysokiej klasy artystycznej zabytki, które były w bardzo złym stanie. Były to m.in. kolejne dzieła znakomitego rzeźbiarza z terenów obecnej Lubelszczyzny Sebastiana Zeisla i jego warsztatu - trzy anioły z górnych partii ołtarza oraz dwie uskrzydlone główki anielskie, a także mniejsze elementy snycerki ołtarzowej, powstałe głównie w warsztatach puławskich, np. Jana Eliasza Hoffmana, oraz ważny zabytek nowożytnej sztuki śląskiej - ponadnaturalnej wielkości rzeźba Chrystusa z kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku. W przyszłości wszystkie odnowione rzeźby znajdą miejsce w stałej ekspozycji muzealnej KUL" - czytamy w nadesłanej informacji prasowej.
Muzeum KUL zaprasza na wystawę czasową „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL, odsłona trzecia” w dniach 1-17 grudnia. Z kolei już 7 grudnia o godz. 14.00 odbędzie się prelekcja dotyczącą historii rzeźb oraz efektów prac konserwatorsko-restauratorskich, którą wygłosi dr Krzysztof Przylicki. Wstęp wolny.
Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00. Mieści się w Gmachu Głównym przy Al. Racławickich 14. Wejście znajduje się od strony dziedzińca, za pomnikiem Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Więcej informacji pod numerem tel. 81 445 40 29 oraz na stronie internetowej www.muzeum.kul.pl.