Pracownicy KUL promują Norwida, Lema i Wyszyńskiego za granicą

Materiały audiowizualne, które są dostępne w wielu językach za darmo dla wszystkich chętnych, stanowią niezwykłą pomoc dla uczniów i nauczycieli w kraju i za granicą.

Projekt "Wizjonerzy. Między futurologią a wolnością człowieka" - Wizjoner Kardynał Stefan Wyszyński
Fundacja WiD

Projekt „Wizjonerzy. Między futurologią a wolnością człowieka” realizowany jest przez Fundację Wolność i Demokracja został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Materiały w formie cyfrowej, mają na celu pomóc nauczycielom, edukatorom, ludziom kultury, popularyzatorom wiedzy w kraju i za granicą, uczniom i studentom – w kreatywnym i odświeżającym spojrzeniu na tych trzech wybitnych Polaków. Zawartość tekstów audiowizualnych dostępna jest na stronie www.wizjonerzy.wid.org.pl w językach: polskim, angielskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, litewskim i rosyjskim.

Projekt "Wizjonerzy. Między futurologią a wolnością człowieka" - Wizjoner Cyprian Kamil Norwid
Fundacja WiD

Pozornie odrębni, w istocie udzielają w swych dziełach podobnej odpowiedzi we wskazywaniu zagrożenia, jakie niesie zaniechanie rozwoju etycznego człowieka, zniekształceniu pojęcia wewnętrznej wolności, wyrażającej się w krytycznym myśleniu, z jednoczesnym demonizowaniem cybertechnologii, sztucznej inteligencji.

Projekt "Wizjonerzy. Między futurologią a wolnością człowieka" - Wizjoner Stanisław Lem
Fundacja WiD

W ramach zadania zwrócono uwagę na krytyczne, ale konstruktywne myśli trzech polskich wizjonerów: Cypriana Kamila Norwida, Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Stanisława Lema, gdyż we współczesnym świecie następuje urealnienie technologicznych marzeń człowieka. - Człowiek jednak nie odczuwa z tego powodu szczęścia, a doświadcza coraz więcej dylematów. Dlaczego więc to, co było odwiecznym pragnieniem, przeistacza się w zagrożenie dla prawdziwej autonomii i wolności człowieka, dlaczego świat XXI, przekraczając ograniczenia rozumu, staje w obliczu totalnej destrukcji? Aktualne rozterki nie są nowe, mają już swoje odbicie w kulturze okresu nowożytnego – informują pomysłodawcy i realizatorzy projektu.

Redaktorem merytorycznym i programowym projektu jest prof. Beata Obsulewicz-Niewińska. W realizację działania zaangażowali się m.in. pracownicy Wydziału Nauk Humanistycznych i Wydziału Nauk Społecznych oraz eksperci z zakresu metodyki nauczania. Wielki wkład w promocję osoby i dzieła Norwida wniósł prof. Józef F. Fert. Nadzór merytoryczny sprawuje Lilia Luboniewicz. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Julia Saweliewa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..