W rocznicę powstania katolickiego uniwersytetu, 8 grudnia, powołany został konwent na rzecz utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego.
Jak podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, w działalności uniwersytetu chodzi nie tylko o troskę o duszę człowieka, lecz także o jego ciało, stąd konsekwentne dążenie do uruchomienia studiów na kierunku lekarskim. Powrót do planów kształcenia przyszłych lekarzy związany jest również z wymaganiami współczesnych czasów. W Polsce brakuje przedstawicieli tego zawodu, co poważnie zagraża stabilności systemu opieki zdrowotnej.
Plany powstania kierunku lekarskiego na uniwersytecie przyświecały już ks. Idziemu Radziszewskiemu, jego założycielowi. Niestety powstrzymała je II wojna światowa. Nieprzypadkowo list intencyjny w sprawie utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego został podpisany 8 grudnia, w kolejną rocznicę rozpoczęcia działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali wsparcie merytoryczne i organizacyjne, chociażby poprzez działania na rzecz stworzenia odpowiedniej bazy klinicznej czy organizacji praktyk studenckich. Wsparcie, także finansowe, dla powstania nowego kierunku wyraził wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Deklarację przystąpienia do konwentu podpisali przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska, a także dyrektorzy szpitali. Celem konwentu jest wspieranie rozwoju medycyny na katolickim uniwersytecie. − Powołanie jesienią 1918 roku uniwersytetu katolickiego było odważną decyzją, która w perspektywie czasowej przyniosła piękne owoce − akcentował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL.
Kierunek lekarski będzie prowadzony na kampusie na Poczekajce w istniejącej już infrastrukturze − m.in. nowoczesnych laboratoriach − która jest jednak sukcesywnie uzupełniana. Kształcenie według wstępnych założeń ma rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale jak przekazuje rzecznik KUL, z każdym rokiem liczba studentów będzie się systematycznie zwiększać. W planach jest także uruchomienie medycyny w języku angielskim.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się