Ks. prof. Krzysztof Kaucha, teolog i członek zespołu ekspertów KUL, wyjaśnia czym jest Boże Narodzenie.
Jak zaznacza ks. prof. Krzysztof Kaucha, w języku liturgicznym Kościoła katolickiego Boże Narodzenie to Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona 25 XII lub Okres Narodzenia Pańskiego trwający od Uroczystości Narodzenia Pańskiego do święta Chrztu Chrystusa. Boże Narodzenie to chrześcijańskie święto wprowadzone już w starożytności, w IV wieku w Rzymie mające na ceku uczczenie narodzin Jezusa Chrystusa.
Dlaczego z utęsknieniem wiele osób czeka na Boże Narodzenie? - Odpowiedź dawana przez socjologów, że są to święta najbardziej rodzinne, a Polacy najwyżej wśród cenionych wartości sytuują rodzinę, jest tylko częściowo wyczerpująca. Podobnie odpowiedź etnologów i kulturologów, że święta Bożego Narodzenia posiadają najbogatszą oprawę w postaci zwyczajów i obyczajów nie może w pełni zadowalać. Odpowiedź dzisiejszego świata reklamy, że są to najbardziej magiczne święta nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością: kto przestał być dzieckiem, ten wie, że św. Mikołaj z prezentami, jego zaprzęg i renifery, cudowna pierwsza gwiazdka, mówiące ludzkim głosem w Wigilię zwierzęta to… A jednak, niemal jak dzieci każdego roku nie możemy doczekać się tych świąt. Dlaczego? - pyta ks. prof. Kaucha. I szuka odpowiedzi w argumentacji teologicznej.
- Istotne jest, że święta Bożego Narodzenia przypominają i odnawiają trwały porządek rzeczy: porządek całego świata i jego historii. Historia to dzieło ludzi, lecz uczestniczy w niej od jej początku do końca także Bóg. Osnową i wyjaśnieniem całej rzeczywistości jest historia Boga z ludźmi. Święta Bożego Narodzenia przypominają początek najważniejszego wydarzenia tej historii, ku któremu ona od początku zmierzała, którym było życie Jezusa Chrystusa. On i Jego życie odnowiło człowieka i świat, ponownie skierowało go ku Bogu, ku ideałom moralnym i ku jedności całej ludzkości. Święta Bożego Narodzenia, stawiając w centrum prostotę narodzin Jezusa (Boga, Syna Bożego, Jednorodzonego Syna Boga Ojca, zapowiadanego i oczekiwanego przez Żydów Mesjasza), Świętą Rodzinę, prostotę stajenki i pasterzy dają człowiekowi możliwość powrotu do swego nieskażonego (właściwego) początku: harmonii i jedności z Bogiem, najbliższymi, wszystkimi ludźmi i całym stworzeniem – precyzuje teolog.
- Boże Narodzenie pozwala zrozumieć kim jest Bóg i jak rozumieć boskość. Można to ująć niemal w postaci krótkiej definicji zaczerpniętej z myśli Josepha Ratzingera -Benedykta XVI: „właściwością Boga jest to, że nigdy nie jest Go w stanie objąć to, co największe, a jednocześnie pozwala się On objąć temu, co najmniejsze: rękom Matki, ubogiemu żłóbkowi i ludzkiemu sercu”. Chcemy to po raz kolejny przeżyć i zapamiętać, i dlatego Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta – konkluduje ks. Kaucha.