Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rektor KUL: Współczesny świat próbuje ograniczyć życie ludzkie wyłącznie do ziemskiej egzystencji

Tradycyjnie 26 grudnia w kościołach czytany jest list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Chrystus jest przewodnikiem w drodze, nauczycielem prawdy i dawcą życia - to przesłanie listu rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego na Boże Narodzenie 2021. "Rodząc się jako człowiek, Chrystus potwierdził także wartość ziemskiego życia człowieka, które nie jest tylko jakimś mało ważnym okresem przejściowym, ale ma w planach Bożych ogromne znaczenie" - przypomina ks. prof. Kalinowski. Bóg obdarował każdego z nas nie tylko życiem, ale także zdrowiem czy wieloma różnorodnymi umiejętnościami, którymi możemy służyć bliźniemu. W takim kontekście nowego znaczenia nabiera doświadczenie choroby, które może stać się okazją do walki z własnymi słabościami, do pogłębienia życia duchowego czy ofiarowania swoich cierpień za innych.

Rektor katolickiego uniwersytetu zwraca uwagę, że istotna część prawdy, którą Chrystus przyniósł ludzkości, dotyczy ludzkiego życia. - Syn Boży narodził się w Betlejem, aby umrzeć i zmartwychwstać, czyli udowodnić, że nasz Bóg jest Bogiem żywych, a nie umarłych, i że nasze życie zmienia się, ale się nie kończy. Rodząc się jako człowiek, Chrystus potwierdził także wartość ziemskiego życia człowieka, które nie jest tylko jakimś mało ważnym okresem przejściowym, ale ma w planach Bożych ogromne znaczenie.

Ksiądz profesor Kalinowski akcentuje, że współczesny świat próbuje ograniczyć życie ludzkie tylko do ziemskiej egzystencji, odrzucając perspektywę wieczności. "Uczynienie człowieka jedynym panem swojego życia prowadzi paradoksalnie do postawy sprzeciwiającej się życiu. Skoro człowiek uważa, że żyje tylko na tym świecie i nie jest w żaden sposób zależny od boskiego Stwórcy, to może decydować o tym, komu pozwolić na urodzenie się i zestarzenie się, a komu dalsze życie odebrać. Nad światem, który zapomina, że życie jest nadprzyrodzonym darem, zawisło więc widmo aborcji, wojen i eutanazji, stające się coraz bardziej smutnym znakiem naszych czasów. Uroczystość Bożego Narodzenia jest świętem życia, które przypomina nam, że człowieczeństwo zostało w Betlejem podniesione do rangi najwyższej i wymaga szacunku należnego samemu Bogu.

Chrystus pozostaje nauczycielem prawdy także dla współczesnego świata epoki postmodernistycznej, który podważając tradycyjne i trwałe wartości, powtarza z ironią i sceptycyzmem pytanie Piłata: »Cóż to jest prawda?«. W tym pytaniu zawarta jest sugestia, że istnienie jednej, ostatecznej prawdy jest tylko złudzeniem. Tymczasem prawda z natury jest jedyna, a otaczająca nas rzeczywistość nie może być równocześnie prawdziwa i nieprawdziwa. Prawda istnieje i nie może to budzić wątpliwości. Problem polega zaś na tym, jak ją znaleźć i jak uwiarygodnić" - zauważa Rektor KUL.

Ksiądz profesor podkreślił, że służba prawdzie jest wpisana w misję uniwersytetu katolickiego. "Badania i studia na uniwersytecie katolickim muszą mieć na celu zawsze poszukiwanie prawdy, a przewodnikiem w tych poszukiwaniach powinien być Chrystus. Dojście do prawdy i ukazanie jej światu staje się źródłem prawdziwej mądrości, na którą składa się nie tylko zdobyta wiedza, ale także ukształtowany według niej sposób życia" - dodaje rektor. KUL realizuje tę misję od ponad 100 lat, stale otwiera się na kolejne wyzwania badawcze i proponuje nowe kierunki studiów, pozostając równocześnie wierny pierwotnemu wezwaniu do służby Bogu i ojczyźnie.

ełna treść listu dostępna na stronie uniwersytetu www.kul.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy