Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Książka o historii Lublina, którą można otrzymać za darmo

Publikacja jest poświęcona odkrywaniu historii i znaczenia bram miejskich, wież, furt oraz baszt, które stanowiły część murów obronnych Lublina.

Książka zatytułowana: „Mury miejskie Lublina” jest pierwszą monografią poświęconą murom obronnym dawnego Lublina. Publikacja jest również kolejnym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck – informuje Monika Głazik z biura prasowego w kancelarii prezydenta miasta Lublin.

Książka jest rezultatem wieloletnich badań dziejów lubelskich fortyfikacji. Oparta jest przede wszystkim na cennych dokumentach archiwalnych oraz analizach zachowanych pozostałości murów obwodowych miasta z włączonymi w nie budowlami obronnymi. Do tej pory informacje na temat murów miejskich były dostępne tylko w formie niepublikowanych opracowań konserwatorskich. Pozycja zawiera omówienie historii średniowiecznych obwarowań miejskich lokacyjnego Lublina - od wałów ziemnych, poprzez powstałe w XIV w. mury miejskie - rozbudowywane w ciągu kolejnych stuleci, po częściową rozbiórkę umocnień w XIX w.

Autorkami książki są Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska i Grażyna Michalska - cenione i doświadczone badaczki zabytków Lubelszczyzny, które przez dekady zajmowały się badaniami dotyczącymi architektury obronnej.

Publikacja w wersji papierowej, którą mógł otrzymać każdy mieszkaniec zgłaszający się do biura miejskiego konserwatora przy ul. Złotej 2, rozeszła się pierwszego dnia. Jej nakład wynosi 500 egz. Książka jest jednak dostępna w wersji elektronicznej. Można ją pobrać TU.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy