Publikacja jest poświęcona odkrywaniu historii i znaczenia bram miejskich, wież, furt oraz baszt, które stanowiły część murów obronnych Lublina.
Książka zatytułowana: „Mury miejskie Lublina” jest pierwszą monografią poświęconą
Książka jest rezultatem wieloletnich badań dziejów lubelskich fortyfikacji. Oparta jest przede wszystkim na cennych dokumentach archiwalnych oraz analizach zachowanych pozostałości murów obwodowych miasta z włączonymi w nie budowlami obronnymi. Do tej pory informacje na temat murów miejskich były dostępne tylko w formie niepublikowanych opracowań konserwatorskich. Pozycja zawiera omówienie historii średniowiecznych obwarowań miejskich lokacyjnego Lublina - od wałów ziemnych, poprzez powstałe w XIV w. mury miejskie - rozbudowywane w ciągu kolejnych stuleci, po częściową rozbiórkę umocnień w XIX w.
Autorkami książki są Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska i Grażyna Michalska - cenione i doświadczone badaczki zabytków Lubelszczyzny, które przez dekady zajmowały się badaniami dotyczącymi architektury obronnej.
Publikacja w wersji papierowej, którą mógł otrzymać każdy mieszkaniec zgłaszający się do biura miejskiego konserwatora przy ul. Złotej 2, rozeszła się pierwszego dnia. Jej nakład wynosi 500 egz. Książka jest jednak dostępna w wersji elektronicznej. Można ją pobrać TU.