Na KUL powstaje Mediateka Naukowa. To projekt medialny, mający służyć przyszłości człowieka i społecznej odpowiedzialności nauki.
Na "Mediatekę Naukową" składają się teksty audio oraz wideo prezentujące osiągnięcia naukowe, pracę naukowców i badań naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz innych uczelni Lublina. Popularyzacja osiągnięć naukowych połączona jest z przedstawieniem społecznej użyteczności nauki.
Projekt adresowany jest zarówno do studentów, ale także uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy być może w przyszłości będą chcieli wybrać pracę naukową. Każdy z materiałów zakończony jest zagadką naukową, tematem do debaty naukowej jako inspiracją do dalszego promowania i wykorzystywania zrealizowanych programów. Wszystkie materiały audio i wideo są dostępne za darmo na stronie internetowej cm.kul.pl.
Zapleczem technicznym oraz zawodowym realizacji projektu jest rozwijające się Centrum Medialne KUL. Mediateka Naukowa jest realizowana przez zespół Telewizji i Radia KUL, których pracownicy są równocześnie kadrą naukową i dydaktyczną Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. W projekt zaangażowani są również studenci dziennikarstwa, którzy nie tylko mają możliwość realizowania się w profesji dziennikarza, ale również poznawania dorobku naukowego.
Projekt zatytułowany „Służyć przyszłości człowieka” realizowany jest przez Centrum Medialne KUL oraz Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania na katolickim uniwersytecie w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Kierownikiem projektu jest dr Joanna Sosnowska z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.
- Projekt ma pokazać ponadto jak uprawiać naukę, by służyła człowiekowi i sprzyjała jego rozwojowi. Chcemy pokazać, jaka nauka ma wartość dla ludzkości oraz kim jest naukowiec. A także, w jaki sposób komercjalizuje się wiedzę dla dobra społeczeństwa - podkreśla dr Sosnowska.
„Społeczna odpowiedzialność nauki” to program MNiSW, którego celem jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.
Dotychczas zrealizowano m.in. odcinki: „Badania Basenu Morza Bałtyckiego”, „Pojazd na wodór”, „Czerwona biotechnologia”, „Badania nicieni”, „Prawo własności intelektualnej”, „Badania Biblii”, „Badania środowiska wodnego”, „Glottodydaktyka”.