Nowy numer 2/2022 Archiwum

Więcej niż chór

Właśnie obchodzą 10. rocznicę działalności. Zaczęło się od wspólnej pasji do muzyki, ale nie skończyło na tym. Powstało Stowarzyszenie "Chór męski Bas Canto", które podjęło się organizacji w gminie Niemce wielu wydarzeń kulturalnych.

Chór Męski „Bas Canto” istnieje od jesieni 2011 roku. Jego twórcami są Andrzej Małek i Wiesław Zembrzycki.

- Początkowo nazywaliśmy się „Chór Męski z Niemiec” i nadal cechuje nas przywiązanie do naszej małej ojczyzny. Pierwszym dyrygentem zespołu został Mieczysław Szczepaniak, absolwent wychowania muzycznego na Uniwersytecie Śląskim oraz Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie. Od 2016 roku funkcję dyrygenta pełni dr Henryk Pogorzelski, emerytowany pracownik dydaktyczny Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, wybitny muzyk - przedstawiają swoją historię chórzyści.

Chór ma w repertuarze pieśni ludowe, religijne, kolędy, pieśni patriotyczne, jak również klasyczne utwory na chór męski.

- Występowaliśmy w wielu miejscach Lubelszczyzny i Polski. Braliśmy udział m.in. w Międzynarodowym Festiwali Kolęd i Pastorałek w Cisnej, Lubelskim Festiwalu Chórów Parafialnych, Festiwalu Ars Chori w Lublinie. Naszym najnowszym, ogromnym sukcesem jest zdobycie srebrnego medalu w kategorii G - chóry seniorów podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej "Cantantes Lublinensis II Special Edition" - opowiadają mężczyźni.

Od 20 listopada 2013 r. są Stowarzyszeniem "Chór męski »Bas Canto«", którego celem jest działalność kulturalna i muzyczna.

- Organizujemy koncerty w naszej rodzinnej miejscowości, połączone z prelekcjami historycznymi, wystawami malarskimi lokalnych artystów, jak również występami laureatów konkursów recytatorskich. Uczestniczyliśmy w wydaniu dwóch tomów publikacji „Ocalić od zapomnienia”, mającej na celu przypomnienie niezwykle barwnej historii Gminy Niemce - podkreślają.

Wydarzenia organizowane przez nich spajają lokalną społeczność i cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Jesteśmy grupą mężczyzn, których połączyła wspólna pasja. Dzięki chórowi rozwinęliśmy się artystycznie i muzycznie, zawarliśmy nowe przyjaźnie, a niektórzy z nas nawet poznali miłość swojego życia - mówią chórzyści.

Przez 10 lat istnienia w Chórze Męskim "Bas Canto" występowało łącznie ok. 40 śpiewaków. Próby odbywają się co wtorek o godz. 18.00 w Klubie Seniora w Parku im. Rodzin Budnych i Łosiów w Niemcach.

Więcej informacji o chórze można znaleźć na jego profilu facebookowym.

Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia Chóru Męskiego "Bas Canto" odbędzie się 23 stycznia (niedziela) o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach przy ul. Parkowej 6.
Gościnnie wystąpią: Brass Band Orkiestra Gminy Niemce, Łukasz Mielko, Zespoły Ludowe: "Ciecierzyn" i "Dysowiacy". Koncert zakończy wspólne kolędowanie. Wydarzenie uświetni wystawa malarstwa artystek z gminy Niemce: Marii Kruk, Marii Małeckiej, Joanny Piekarczyk, Teresy Zembrzyckiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy