Nowy numer 2/2022 Archiwum

Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm

Przed nami 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. - Chcemy zachęcać wszystkich katolików do odkrywania judaistycznych korzeni chrześcijaństwa - zaprasza ks. Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie.

Ćwierć wieku temu Konferencja Episkopatu Polski po raz pierwszy zorganizowała Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Jubileuszowe spotkanie odbędzie się w naszej archidiecezji tradycyjnie 17 stycznia. Tym razem w wersji online.

- W każdą niedzielę czytamy fragment ze Starego Testamentu, a struktura Mszy św. ma wiele elementów charakterystycznych dla nabożeństw, jakie odbywają się w synagogach - mówi ks. Adamczyk. - Obchodząc Dzień Judaizmu, chcemy głębiej poznawać naszą chrześcijańską tożsamość i przybliżać nauczanie Kościoła katolickiego na temat dialogu religijnego.

Kluczowym elementem religii chrześcijańskiej jest liturgia, tym samym nieodłącznym elementem Dnia Judaizmu, jak zaznacza ks. Adamczyk, obok refleksji, jest wspólna modlitwa. - Zapraszamy do niej także przedstawicieli środowisk żydowskich - podkreśla.

W tym roku, ze względów pandemicznych, spotkanie odbędzie się online. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Abraham Skórka, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires, przyjaciel papieża Franciszka, z którym przed laty wspólnie napisał książkę.

- Na początku spotkania będziemy się wspólnie się modlić o pokój na świecie - informuje dyrektor Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. - Następnie nasz gość z Argentyny wygłosi referat zatytułowany "Żydowsko-katolicki dialog 56 lat po Nostra Aetate". Na zakończenie będziemy wspólnie się modlić za ks. Grzegorza Pawłowskiego, który odszedł od nas pod koniec ubiegłego roku. Zaprezentowana zostanie również ostania książka ks. Pawłowskiego "Mesjasz i Jego wyznawcy".

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom: https://bit.ly/34OfFO7 (Meeting ID: 819 6073 4751 Passcode: 940029).

Rozpocznie się 17 stycznia o godz. 18 i będzie tłumaczone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy