Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wypełnij krótką ankietę, weź udział w diecezjalnej fazie Synodu Biskupów

Pytania dotyczą m.in. sposobu rozwiązywania konfliktów i trudności w parafii, a także poziomu posługi duszpasterskiej.

W niedzielę 17 października 2021 r.  w archidiecezji lubelskiej rozpoczęła się faza diecezjalna ogłoszonego przez papieża Franciszka Synodu Biskupów: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Jak podkreśla ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej, prace nad synodem o synodalności zwołanym przez papieża Franciszka zostały włączone w harmonogram trwającego obecnie III Synod Archidiecezji Lubelskiej.

- W związku z tym każdy, kto ma pragnienie włączenia się w synod papieski, a mieszka na terenie naszej archidiecezji, może udzielić odpowiedzi na pytania synodalne. Na podstawie tych głosów zostanie opracowana synteza diecezjalna – informuje oficjalna strona archidiecezji. Odpowiedzi należy przesyłać do 15 marca 2022 r. na adres: sekretariat@synodlublin.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Sekretariat Synodu ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-105 Lublin.

Pytania:

  • Płeć
  • Wiek
  • Miejscowość: wieś, wieś siedziba gminy, miasto do 10 tys., miasto 11-20 tys., miasto 21-50 tys., miasto 51-100 tys., miasto powyżej 100 tys.

TOWARZYSZENIE

  1. Jakie jest Twoje doświadczenie podążania razem we wspólnocie parafialnej czy diecezjalnej? Ku czemu podążasz? Z kim? Jakie są tego owoce?
  2. Które ze wspólnot w Twojej parafii rozwijają się najbardziej dynamicznie, a które przeżywają kryzys? Dlaczego tak się dzieje?
  3. Jakich wspólnot czy grup duszpasterskich brakuje w Twojej parafii? (Nie chodzi o podanie konkretnej nazwy, ale o określenie charakteru takiej grupy oraz osób do których powinna być adresowana)

SŁUCHANIE

  1. W jaki sposób w Twojej wspólnocie parafialnej wysłuchiwane są osoby świeckie (zwłaszcza kobiety, ludzie młodzi, osoby z niepełnosprawnością oraz osoby słabiej związane Kościołem)?

ZABIERANIE GŁOSU

  1. Co umożliwia lub utrudnia odważne, szczere i odpowiedzialne wypowiadanie się w naszej wspólnocie?

DIALOG W KOŚCIELE I SPOŁECZEŃSTWIE

  1. W jaki sposób w Twojej wspólnocie rozwiązywane są konflikty i trudności?

WŁADZA I UCZESTNICTWO

  1. W jaki sposób wspólnota parafialna określa cele, do których należy dążyć, drogę do ich osiągnięcia i kroki, jakie należy podjąć? Kto te cele określa i kto ocenia owocność tych działań?
  2. W jaki sposób w parafii funkcjonuje Rada Duszpasterska?

ROZEZNAWANIE I PODEJMOWANIE DECYZJI

  1. Jaki jest w Twojej parafii związek pomiędzy konsultacją a podejmowaniem decyzji (administracyjnych, ekonomicznych, duszpasterskich) i jak to jest realizowane w praktyce?
  2. Jakie procedury i narzędzia istnieją w parafii promujące przejrzystość i możliwość weryfikacji podjętych decyzji?

FORMOWANIE DO SYNODALNOŚCI

  1. Co jest mocną stroną duszpasterstwa w Twojej parafii/wspólnocie, w archidiecezji?
  2. Co jest słabą stroną duszpasterstwa w Twojej parafii/wspólnocie, w archidiecezji?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy