Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dzień Życia Konsekrowanego w archikatedrze lubelskiej przejdź do galerii

Uroczystość Ofiarowania Pańskiego to dzień, w którym osoby konsekrowane obchodzą swoje święto. Z osobami konsekrowanymi modlili się lubelscy biskupi.

W tym roku Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest po raz 26. Ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. stał się okazją do spotkań i modlitwy osób, które oddały swoje życie Panu Bogu.

W Lublinie wszystkie osoby życia konsekrowanego zostały zaproszone na wspólną Eucharystię do archikatedry, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. 

W homilii arcybiskup przywołał m.in. słowa bpa Jacka Kicińskiego Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który liście skierowanym do osób konsekrowanych pisze, że osoby życia konsekrowanego ślubują i pragną żyć według trzech rad ewangelicznych: czystości. ubóstwa i posłuszeństwa.

Czystość jest wyrazem prawdziwej miłości, ubóstwo znakiem wolności, posłuszeństwo oznacza dyspozycyjność dla miłości, dla misji. W ten sposób osoby konsekrowane łącza się ze wspólnota Koscioła, ktorą wzbogacają swoimi charyzmatami. Siostry i bracia zakonni pokazują nam jak pojmować naszą misję, nasze posłanie. Przezywają swoją konsekrację w świecie i łączności ze światem. 

 

Arcybiskup Stanisław podkreślił, że święto Ofiarowania Pańskiego jest dobrą okazją, aby podziękować Bogu za dar, jakim jest dla nas wszystkich życie konsekrowane w różnych jego wymiarach. - To też okazja do  wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, którego ciągle doznajemy dzięki modlitwie, pracy i trosce osób konsekrowanych, czyli was tutaj zgromadzonych - mówił metropolita.  - Życie konsekrowane zostało dane nam wszystkim, abyśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw. Ale mamy także obowiązek troszczyć się o to życie ochraniać i  wspierać je. 

W czasie Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy