Ten wybitny filolog klasyczny, współtwórca olbrzymiej syntezy literatury greckiej odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Jak akcentowano podczas uroczystości w Poznaniu, prof. Henryk Podbielski imponuje olbrzymim rozmachem prac, które ogarniają całość literatury dawnej Grecji.
- Tytuł doktora honoris causa jest dla uczonego wyrazem uznania jego dorobku i pozycji w świecie nauki. Dla uczelni, która tytuł taki przyznaje, przyjęcie nowego, honorowego doktora jest zaszczytem i powodem do dumy - powiedziała podczas wydarzenia prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. Pani rektor nazwała uhonorowanego wybitnym znawcą literatury i kultury klasycznej, wspaniałym hellenistą, cenionym znawcą retoryki i filozofii. Istotnie, jego wpływ na rozwój polskiej humanistyki jest ogromny. Prof. Podbielski jest m.in. autorem przekładu dzieł Arystotelesa i jego interpretatorem.
- Przez cały czas interesował się przecież arcydziełami, pisał o pomniejszych autorach, ale wciąż na nowo zajmował się Homerem, Hezjodem, Arystotelesem, Hermogenesem i wieloma innymi. Zarazem imponował olbrzymi rozmach jego prac, gdyż ogarniał całość literatury dawnej Grecji, o czym świadczy epokowa monografia zbiorowa pod jego redakcją „Literatura Grecji starożytnej” - podkreślił prof. Tomasz Mizerkiewicz, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.
Laudację na cześć Doktora Honorowego wygłosił jego przyjaciel, filolog klasyczny i literaturoznawca-hellenista, prof. Jerzy Danielewicz z UAM. W uroczystości brali udział najbliżsi profesora oraz delegacje obu uczelni.
Henryk Podbielski urodził się 27 maja 1939 r. w Szumowie na Podlasiu. - Jako etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny pracował na KUL od 1963 do 2011 roku. Wykładał na uniwersytetach zagranicznych, m.in. na Uniwersytetach w Leuven i w Louvain-la-Neuve, w Amsterdamie, Katolickim Uniwersytecie w