Dzięki tej inicjatywie, osoby poszkodowane i pokrzywdzone przestępstwem mają możliwość bezpłatnego skorzystania z pomocy prawnej i psychologicznej.
W ramach obchodzonego corocznie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, od 21 lutego mieszkańcy Lublina mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony miejskich instytucji.
- Idea Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zrodziła się w 2000 r. i jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tę ogólnokrajową inicjatywę, już po raz kolejny, włączają się członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Lublinie, reprezentujący różne profesje i oferujący wsparcie wszystkim mieszkańcom doświadczającym przemocy w rodzinie oraz zagrożonym zjawiskiem przemocy. Z uwagi na nadal trwający stan epidemii dyżury ekspertów, zaplanowane podczas tygodnia pomocy, będą prowadzone w formie telefonicznej. To bezpieczny i efektywny sposób uzyskania niezbędnej wiedzy i pomocy – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. społecznych.
Zespół Interdyscyplinarny w Lublinie tworzą przedstawiciele m.in. Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, Policji, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oświaty, ochrony zdrowia, kuratorów sądowych i Stowarzyszenia „Agape”. Podczas trwającego od 21 do 25 lutego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, specjaliści będą oferowali swoją pomoc w formie dyżurów telefonicznych. Wszystkie potrzebujące wsparcia osoby mogą w określonych terminach uzyskać bezpłatną fachową pomoc i informację związaną z przestępczością, jak również poznać prawa przysługujące ofierze przestępstwa.
Harmonogram dyżurów eksperckich:
21 lutego (poniedziałek)
22 lutego (wtorek)
23 lutego (środa)
24 lutego (czwartek)
25 lutego (piątek)