Wraz z Wielkim Postem bazylika rozbrzmiewać będzie muzyką, która ma wprowadzać w zadumę i przygotować do Wielkiejnocy.
Będzie to zaproszenie do przeżycia niezwykłych rekolekcji, gdzie muzyka zachęca do refleksji i spotkania z Bogiem. – Odpowiednie zestawienie wykonawców i ich muzyki ma subtelnie przypomnieć o Bożej obecności w naszym życiu – mówi Joanna Głogowska-Szychta, dyrektor artystyczna festiwalu.
Wielkopostne Śpiewanie stało się już lubelską tradycją. Zainicjował ją w 2001 roku ówczesny przeor lubelskich dominikanów o. Hieronim Kaczmarek, który starał się stopniowo ożywiać klasztor na Złotej. Uczynił z niego miejsce pełne wydarzeń kulturalnych. W pierwszym roku odbył się jeden koncert, w drugim roku było ich już pięć, a od 2003 roku muzykowanie odbywa się we wszystkie sześć niedziel Wielkiego Postu. Od 2006 roku organizatorem wydarzenia jest Fundacja Restaurare Basilicam, działająca przy kościele dominikanów.
– Tegoroczna, czyli XXII edycja festiwalu stawia na różnorodność oraz odważne i nowatorskie rozwiązania. Chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające. Poprzez różnorodną muzykę, zarówno dawną, jak i współczesną, a nierzadko tworzoną specjalnie na nasze zamówienie, chcemy organizować przestrzeń artystyczną pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, o miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, o to, co święte, i o grzech – mówi dyrektor festiwalu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się