40 kościołów na 40 dni postu. Codziennie inny. Od Środy Popielcowej zaczyna się w Lublinie kolejna już pielgrzymka stacyjna.
Pomysł podsunęła im książka Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”.
– Pomyślałam wtedy: dlaczego nie zorganizować takiej pielgrzymki po lubelskich kościołach? Przecież mamy ich tak dużo, a większość z nich jest znana tylko tym, którzy mieszkają w pobliżu. Jeśli ktoś ma parafię na Czubach, raczej nie bywa w świątyniach na Tatarach czy Kalinowszczyźnie – mówi Anna Pasek, pomysłodawczyni lubelskiej pielgrzymki.
Pomysłem podzieliła się z innymi i tak zebrała się grupa, która postanowiła codziennie przez Wielki Post uczestniczyć w pierwszej Mszy św. odprawianej w danym kościele, który został wciągnięty na listę. W tym roku pomysł powrócił już po raz kolejny. – Okazało się, że ludzie chcą w jakiś szczególny sposób przygotować się do święta Zmartwychwstania Jezusa, a propozycja, by robić to, modląc się codziennie w innym lubelskim kościele, bardzo przypadła do gustu i serca – mówi pani Anna.
W pielgrzymce może wziąć udział każdy, można również dołączyć w czasie trwania peregrynacji.
Tradycja spotykania się i modlitwy w kościołach stacyjnych wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża lub proboszczów zbierali się każdego dnia w innym kościele Wiecznego Miasta.
Pielgrzymka rozpocznie się w kościele ojców kapucynów na Poczekajce 2 marca na Mszy św. o godz. 6.30, następną stacją będą kolejno: parafia bł. Piotra Jerzego Frassatiego, Msza św. o godz. 7; parafia Matki Bożej Królowej Polski, Msza św. o godz. 6.45; parafia Matki Bożej Różańcowej, Msza św. o godz. 7. Pełen program na stronie lublin.gosc.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się