Nowy Numer 16/2024 Archiwum

KUL przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Studenci z Ukrainy i pracownicy uniwersytetów zmuszeni do ewentualnego opuszczenia swojego domu po przybyciu do Polski będą mogli korzystać z infrastruktury naukowej i dydaktycznej oraz socjalnej KUL.

Jak informuje dr hab. Michał Wyrostkiewicz, rzecznik prasowy KUL, katolicka uczelnia w porozumieniu z MEiN przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia studentów uchodźców. Jak zapewnia rzecznik, w razie potrzeby ewakuacji uniwersytetów ukraińskich studenci i pracownicy ośrodków naukowych na Ukrainie znajdą schronienie i miejsce, gdzie będą mogli pracować i studiować na naszym uniwersytecie.

Jak podkreśla M. Wyrostkiewicz, studenci z Ukrainy zmuszeni do ewentualnego opuszczenia swojego domu po przybyciu do Polski będą mogli korzystać z infrastruktury naukowej i dydaktycznej oraz socjalnej KUL. - Szczegóły są aktualnie uzgadniane między władzami katolickiego uniwersytetu i ministerstwem. Obecnie nasz Uczelniany Samorząd Studentów aktywnie uczestniczy we wsparciu studentów ukraińskich. Nie tylko tych, którzy studiują na naszej uczelni, ale także realnie wspierają tych, którzy studiują na uczelniach w Ukrainie - informuje rzecznik prasowy KUL.

W czwartek 24 lutego Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję militarną na Ukrainę, a prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu operacji zbrojnej. Na Ukrainie atakowane są wszystkie większe miasta. Pojawiły się pierwsze ofiary wśród żołnierzy, a także cywilów. Władze sąsiedniej Ukrainy apelują do społeczności międzynarodowej o natychmiastowe sankcje na Rosję i o powstrzymanie napaści na kraj.

Aktualnie na KUL studiuje ponad 500 studentów z Ukrainy. O solidarności ze studentami z Ukrainy, ale także z Ukrainą zapewniło kolegium rektorskie katolickiego uniwersytetu. - Jesteśmy solidarni z naszymi studentami z Ukrainy, modlimy się o pokój, ponawiamy naszą solidarność z Ukrainą, jesteśmy gotowi do udzielenia wsparcia naszym studentom z tego kraju - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Władze uniwersytetu zapewniają, że przewidują udzielenie różnych form wsparcia dla swoich studentów i doktorantów z Ukrainy, a informacje te będą przekazywane na bieżąco.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy