Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zbiórka darów dla Ukrainy. Gdzie i kiedy?

Lubelszczyzna włącza się w pomoc uchodźcom. W wielu punktach trwa zbiórka darów. Organizowane są też miejsca schronienia dla napływających ludzi z Ukrainy.

Centrum Wolontariatu w Lublinie pomaga od początku wojny. - Myślmy już teraz o pomocy długofalowej dla mieszkańców Ukrainy, którzy zostaną w Polsce na długie miesiące. Będą potrzebowali środków do życia, mieszkań, tłumaczeń, kursów zawodowych, pracy. Dlatego wspierajmy sprawdzone i doświadczone organizacje od lat pomagające uchodźcom. Zbiórkę można wesprzeć TU.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarności Globalnej pomogło już kilkudziesięciu osobom, głównie rodzinom z małymi dziećmi. Udało się zaspokoić ich podstawowe potrzeby- posiłek, dach nad głową.

Centrum nadal poszukuje  osób, które mogłyby przyjąć pod swój dach uchodźców lub udostępnić mieszkanie na ten cel. Potrzeby, jak informują wolontariusze Centrum, są bardzo duże, próśb o pomoc z godziny na godzinę jest coraz więcej. Potrzeba trwałej żywności i środków czystości. Informacje w tej sprawie pod numerem telefonu 737 511 718. 

Wolontariusze pomagają też, w porozumieniu ze służbami Wojewody w ośrodkach recepcyjnych w Horodle, Lubyczy Królewskiej i Dołchobyczowie.

Uruchomiona została zbiórka na udostępnione przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej konto bankowe.

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe


Na KUL ruszyła już zbiórka darów dla Ukrainy

W Collegium Jana Pawła II od godz. 15 do 22 pracownicy oraz wolontariusze KUL będą przyjmować najbardziej potrzebne rzeczy dla rodzin z Ukrainy: żywność, wodę, środki higieny osobistej, leki oraz koce. 

Punkt zbiórki znajduje się w szatni na parterze Collegium Jana Pawła II przy ulicy Hieronima Łopacińskiego 5 w Lublinie. 

Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: ciepłe kołdry, koce termiczne, skarpety, rękawice, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe oraz higieny osobistej. Wszystkie dary należy spakować do torby. Zbierane są rzeczy nowe lub w bardzo dobrym stanie. 

Niezbędna  jest także woda w małych butelkach oraz żywność - pakowany chleb oraz wędlina, jogurty pitne, konserwy, słodycze. Dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół KUL, pierwszy transport wyruszył na granicę polsko-ukraińską już 26 lutego. 

Fundacja  Rozwoju KUL utworzyła konto, na które można przekazywać środki: Pomoc dla Ukrainy KUL 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532. Fundacja Rozwoju  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Al.Raclawickie 14, 20-950 Lublin.


Lubelska Caritas w parafiach całej archidiecezji organizuje zbiórki żywości długoterminowej, kosmetyków i chemii oraz środków opatrunkowych, a także koców, śpiworów oraz ubrań (ze względów logistycznych tylko nowych)

Punkt kryzysowy "Pomoc dla Ukrainy" dla wszystkich parafii archidiecezji, czynny całodobowo, znajduje się w siedzibie Caritas AL, przy ul. Unii Lubelskiej 15. 

W punkcie kryzysowym przyjmowane są  osoby i rodziny z Ukrainy. Udzielana jest im tam podstawowa pomoc i zostają kierowanie do ośrodków, gdzie tymczasowo mogą zamieszkać.

Wsparcia działań Caritas na rzecz Ukrainy można dokonać wpłacając pieniądze przez formularz wpłat


Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie także włącza się w akcję Polskiego Czerwonego Krzyża #napomocUkrainie.

Zbiórka odbywa się codziennie w godz. od 10:00 do 16:00 w siedzibie Muzeum (Pałac Lubomirskich, Plac Litewski 3) i skupia się na pozyskaniu darów rzeczowych, takich jak: żywność długoterminowa, kosmetyki i chemia, nowe koce i śpiwory, oraz środki opatrunkowe, które są dostarczane bezpośrednio do Ukrainy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy