1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Lublinie uroczystości z tej okazji odbędą się m.in. w parafii Świętej Rodziny.
O żołnierzach wyklętych szczególnie przypomina dzień 1 marca, który został przez Sejm ustanowiony 3 lutego 2011 roku jako ich święto. Od tego czasu 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło AK.
W Lublinie główna uroczystość upamiętniająca żołnierzy walczących z komunistami odbędzie się w kościele Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11.
Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył będzie ks. bp Adam Bab. Słowo Boże wygłosi ks. Janusz Stępniak, proboszcz parafii św. Barbary w Łuszczowie.
Po Mszy Świętej odbędzie się koncert patriotyczny pt: „Chwała Bohaterom” w wykonaniu grupy Fenix.
Natomiast w niedzielę 6 marca odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegacze wystartują w Ogrodzie Saskim o godz. 12.00.
- To oddanie hołdu żołnierzom niezłomnym. Po raz kolejny Lublin i wiele miast w województwie lubelskim, jak i w całym kraju, dołącza do organizacji Biegów Tropem Wilczym ku czci żołnierzy wyklętych. W Lublinie taki bieg odbędzie się tradycyjnie w Ogrodzie Saskim - mówi Piotr Kitliński, jeden z organizatorów.
Zawodnicy mają do wyboru dwa dystanse. Pierwszy liczy
W biegach mogą wziąć udział te osoby, które co najmniej w dniu zawodów ukończą 14 rok życia. Zapisów poprzez stronę frs.lublin.pl
W ostatniej edycji w całym kraju wzięło udział 75 tysięcy biegaczy.