Nowy numer 18/2024 Archiwum

Czy z pustki może zrobić się pełnia? Lektura na czas nawrócenia

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu ukazała się najnowsza książka ks. Pawła Gołofita. To swojego rodzaju poradnik, jak odnaleźć Boga w swoich słabościach.

Półtora roku temu moderator Chełmskiego Centrum Ewangelizacji wydał książkę zatytułowaną "W oczekiwaniu na przełom, czyli jak wreszcie ruszyć z miejsca".

- To była książka, która przede wszystkim dotykała tematów ewangelizacji, skupiała się na czasie pocieszenia, na człowieku, który poznaje Pana Boga i się Nim zachwyca. Pokazywałem, jak zrobić krok w kierunku zmiany w swoim życiu. Tym razem idę krok dalej. 

W naszym życiu duchowym, jak mówi ks. Paweł, często po okresie pocieszenia przychodzi czas strapienia duchowego. - To moment, w którym trzeba zawalczyć. Zaczyna nam brakować bycia z Bogiem, On nam się nieco chowa i musimy się z tym zmierzyć. 

Nowa książka ks. Pawła zatytułowana “Przemień pustkę w przestrzeń. Historia Gedeona” pokazuje, jak zmierzyć się z trudnym stanem duszy. 

Człowiek, jak podkreśla autor, przechodzi w swoim życiu przez różne sytuacje, doświadcza różnych historii, nosi w sobie różne pustki.

- Nie lubimy ich. Nie chcemy w nich być. Dlatego najczęściej zaczynamy je usilnie zapełniać: nałogami, aktywnościami. Udajemy, że ich nie ma - tłumaczy ks. Gołofit. - Wszystko wynika z tego, że nam się wydaje, że Pan Bóg buduje tylko na tym, co w nas dobre, na naszych cnotach, talentach, umiejętnościach. To oczywiście prawda, ale zauważyłem, że Bóg nie boi się budować także na tym, co w nas słabe. Dlatego nie przeszkadzają Mu nasze pustki. On jest w stanie z tych pustek skorzystać. To, co wydaje nam się słabością, niedomaganiem, grzechem, czymś, co nas ogranicza, Pan Bóg jest w stanie przemienić, jeśli tylko Mu to powierzymy. Potrafi z pustki, w której nic nie ma, zrobić taką, w której powstanie bujne życie, powstanie przestrzeń łaski. 

Książka ks. Pawła napisana jest na podstawie historii jednego z sędziów ze Starego Testamentu. - Widzimy Gedeona, to wszystko, co w nim słabe, jego lęki, niską pozycję społeczną. A jednak Pan Bóg czyni z niego wojownika, człowieka, który jest w stanie na Bożą chwałę walczyć i pokonać każdego przeciwnika. 

Autor zadaje w książce czytelnikom mnóstwo pytań, pomaga odkrywać różne pustki, pokazuje, jak się z nich wyrwać i jak zrobić przestrzeń Panu Bogu. Tłumaczy też, by nie bać się pustek, bo Pan Bóg pragnie z nich korzystać. - On zmienia nas słabych w swoich wojowników. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy